23 липня 2024
Децентралізація
Програма USAID DOBRE допомагає громадам Кіровоградщини ставати спроможними та стійкими

Новоукраїнська, Новопразька, Помічнянська та Приютівська громади Кіровоградської області братимуть участь у другій фазі Програми USAID DOBRE. 10 травня 2023 року громади отримали протоколи про співпрацю, яка триватиме до вересня 2025 року.

П’ять громад Кіровоградської області презентували свій потенціал та можливості представникам Програми USAID DOBRE під час візиту в громади. З успіхами та проблемами громад знайомилися керівник Програми USAID DOBRE Браян Кемпел, заступник керівника Програми USAID DOBRE Максим Бурдавіцин, старший регіональний менеджер Програми USAID DOBRE Андрій Нагорний, програмні спеціалісти Програми USAID DOBRE Ярослава Ткаченко та Олена Радул.

 

 

Компаніївська громада: головне завдання - надання якісних послуг жителям

Компаніївська селищна громада розпочала співпрацю з Програмою USAID DOBRE у 2018 році. За цей час спільно з міжнародною програмою було реалізовано 10 великих і малих проєктів.

 

 

Зокрема, два роки тому за сприяння Програми USAID DOBRE у селі Голубієвичі відкрився стоматологічний кабінет. Громада за кошти місцевого бюджету зробила ремонт в одній із кімнат місцевої амбулаторії, а Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) надало технічну підтримку для закупівлі сучасного обладнання та інструментів на суму 269 тисяч гривень. За словами лікаря Владислава Колісника, щомісяця тут отримують якісні стоматологічні послуги понад 100 жителів громади та внутрішньо-переміщені особи.

Представники Програми USAID DOBRE ознайомилися з умовами надання пацієнтам медичних послуг. До речі, саме місцеві жителі шляхом голосування підтримали реалізацію цього проєкту.

 

 

Окрім того, в місцевій школі встановлено один із чотирьох потужних генераторів. Генератор передано програмою в межах проєкту екстреного реагування на виклики та потреби громади в умовах воєнного стану. Завдяки цьому обладнанню котельня зможе працювати та подавати тепло в школу навіть у випадку відключення електроенергії.

Ще однією актуальною проблемою для Компаніївської громади є незадовільний стан місцевих доріг. Враховуючи соціологічне опитування жителів, у 2021 році послуга утримання та ремонту доріг і тротуарів була визначена в громаді пріоритетною. Тому Програма USAID DOBRE передала сучасне, комп’ютеризоване обладнання для виконання ямкового ремонту доріг. І з початку весни з його допомогою триває ремонт дорожнього покриття  в Компаніївській громаді.

 

 

За словами голови громади Олександра Маслюкова, основне завдання місцевого самоврядування – надати місцевим жителям та внутрішньо-переміщеним особам якісні послуги.

«Для нас є важливою допомога міжнародних донорів щодо покращення послуг у громаді. Наша Стратегія розвитку, розроблена у співпраці з Програмою USAID DOBRE ще до повномасштабного вторгнення, фактично не змінилася - жителі потребують якісних послуг з водопостачання, вивезення побутових відходів, належного утримання дорожньої інфраструктури. Вирішувати ці питання нам допомагає Програма DOBRE. Окрім того, наші надійні партнери передали нам обладнання, яке допомагає долати наслідки війни. Ми ще маємо багато планів, адже наша співпраця продовжиться до вересня 2025 року», – зазначив Олександр Маслюков.

 

Помічнянська громада: спільні проєкти для людей

Помічнянська міська громада утворилася в 2017 році. Помічна – це потужний залізничний вузол. Завдяки активній позиції громадськості та жителів у 2018 році громада стала партнером Програми USAID DOBRE. За словами голови громади Миколи Антошика, співпраця з міжнародним партнерам допомогла реалізувати головні принципи місцевого самоврядування: активне залучення до управління громадськості, щоб разом змінювати громаду на краще.

Спільно з Програмою USAID DOBRE громада реалізувала чимало проєктів розвитку.


 

Зокрема, вдалося підвищити якість надання медичних послуг. Після проведеного соціологічного опитування жителів, у громаді було прийнято рішення спрямувати зусилля на облаштування нового рентгенкабінету, який не оновлювався з 1969 року. Програма USAID DOBRE закупила сучасний цифровий рентгенапарат. Зі свого боку громада відремонтувала кабінет, облаштувала місця для очікування пацієнтів. Щомісяця тут обстежуються близько 2000 жителів не лише Помічнянської, але й сусідніх громад.

 

 

Представники Програми USAID DOBRE оглянули сучасний рентгенкабінет та поспілкувалися з лікарем.

«На такому сучасному обладнанні працювати дуже легко й комфортно. Ми можемо зробити рентген усіх органів людини і це допомагає встановлювати діагнози на ранніх стадіях захворювання», –  говорить лікар-рентгенолог Степан Соколан.

Голова громади Микола Антошик також продемонстрував гостям реалізований проєкт місцевого економічного розвитку. У центральній частині Помічної облаштовано торговельний майданчик:  завдяки Програмі USAID DOBRE встановлено дерев'яні будиночки-кіоски, які використовуються як для постійної торгівлі, так і для проведення різноманітних ярмарок. Тут змонтоване зовнішнє освітлення із сучасними енергоощадними лампами та проведено благоустрій території. Нині цей торговельний майданчик використовується і для організації благодійних ярмарків для збору коштів на підтримку українських воїнів. До речі, у Помічнянській громаді дуже розвинений волонтерський рух. Місцеві волонтери плетуть сітки, готують різноманітні страви, сушать овочі для приготування сухих супів та борщів.

 

 

Помічнянська громада має творчу та талановиту молодь. Саме з її ініціативи та за сприяння Програми USAID DOBRE у громаді відкрито молодіжний простір «4us». Тут проводяться різноманітні зустрічі, інтелектуальні турніри, тренінги та літературні вечори.

 

 

За словами голови громади Миколи Антошика, Програма USAID DOBRE надала допомоги на суму близько 6,5 мільйона гривень. З початком повномасштабного вторгнення громада також отримала обладнання, яке допомагає долати наслідки війни.

«Ми дуже раді, що серед 49 громад Кіровоградської області ми увійшли у шістку громад, які співпрацюватимуть з Програмою наступні кілька років», – сказав Микола Антошик.

 

Знам'янська міська громада: не лише навчимося ефективному врядуванню, а й зробимо громаду комфортнішою

Знам'янська міська громада стала партнером Програми USAID DOBRE минулого року. Знам'янка – це великий залізничний вузол та вантажний хаб. Окрім вигідного географічного розташування, громада має природні ресурси, економічний потенціал, активних людей, які готові змінювати життя у своїй домівці.

Представники Програми USAID DOBRE ознайомилися з різними сферами життя громади та його можливостями. Гості побували у Знам’янській бальнеологічній лікарні, яка надає послуги санаторно-курортного лікування на основі природних джерел мінеральної радонової води. Ознайомилися з медичними закладами громади та їхнім досвідом роботи з пацієнтами. Зокрема, побачили, як працює сучасний кол-центр на базі міської лікарні. Через визначені номери телефонів можна отримати повну інформацію про доступні медичні послуги, графіки роботи лікарів, записатись на прийом до сімейного лікаря, педіатра чи вузького  спеціаліста.

 

 

Знам'янська міська громада з початком повномасштабного вторгнення прихистила понад чотири тисячі внутрішньо переміщених осіб. Тут не тільки забезпечили цих людей житлом, облаштували побут, створили відповідні умови для проживання, але й допомагають реалізувати себе на новому місці. У Знам'янці організували навчально-виробничий майданчик «Синергія», де вимушених переселенців безкоштовно вчать швейній справі. Більше 100 учасників курсів отримали сертифікати та зможуть заробляти на життя або ж шити для своїх потреб.

 

 

З початком повномасштабної війни в громаді активно працюють волонтерські центри та громадські організації. Унікальну фотовиставку про волонтерів та воїнів підготувало дитячо-молодіжне об'єднання «Нове покоління». На одній із світлин Роман Тупало - волонтер, який ремонтує дрони. Саме цей волонтер з іншими спеціалістами готовий долучитися до створення в Знам’янській громаді STEAM-лабораторії, яка б допомогла молоді опанувати новітні технології. Це один із проєктів, який планують реалізувати в межах Програми USAID DOBRE. Окрім того, в громаді думають над покращенням послуги утримання доріг. Але рішення прийматимуть після обговорення з місцевими жителями.

 

 

«Наша громада давно прагнула стати партнером Програми USAID DOBRE. І це для нас велика удача, що ми зможемо не лише навчитися ефективному врядуванню, але й спільно зробимо громаду комфортною для проживання наших людей. Ми розраховуємо на допомогу в розробці Стратегії розвитку, підвищенні якості муніципальних послуг, стимулюванні місцевої економіки. У рамках співпраці громада вже отримала обладнання та інструменти, які допомагають нам долати наслідки війни», – зазначив голова Знам'янської міської громади Володимир Сокирко.

 

 

Приютівська громада: основне - це визначити пріоритети розвитку громади

Приютівська селищна громада розташована поряд із містом Олександрією та має амбітні плани на розвиток. Із Програмою USAID DOBRE громада підписала протокол про співпрацю в листопаді минулого року і вже реалізувала перший проєкт екстреного реагування на наслідки війни. Програма USAID DOBRE передала громаді сім портативних зарядних станцій та сім сонячних панелей для забезпечення надання адміністративних послуг, а також два свердловинні насоси для безперебійного водопостачання під час надзвичайних ситуацій.

 

 

До речі, громада значну увагу приділяє якості питної води, яка подається жителям. На цьому наголосив голова громади Андрій Коломійцев під час зустрічі з представниками Програми USAID DOBRE. Гостям показали, як працює водоочисна станція з інноваційною установкою, принцип дії якої полягає в безреагентному (виключає хлорування) методі очищення води. Незважаючи на повномасштабне вторгнення, Приютівська громада добудовує Центр надання адміністративних послуг у селі Войнівка. Тут, окрім спеціалістів з надання послуг, будуть створені робочі місця для старости та інших посадових осіб. Тут же планується розмістити Молодіжний хаб та поштове відділення. Вражає ще один проєкт – будівництво 165-ти метрової переправи через річку Інгулець між селищем Приютівка та селом Войнівка.

 

 

Приютівська громада має хороший туристичний потенціал. Тут розташовано три заказники, прекрасний парк із деревами та квітами на березі водосховища. Детальніше про туристичні принади - на сайті громади.

Селищний голова Андрій Коломійцев переконаний, що Програма USAID DOBRE навчить працівників селищної ради максимально ефективно працювати на користь громади. Окрім того, розраховує на допомогу у визначенні пріоритетів розвитку громади.

«Ми прагнемо підтримувати молодь, бо розуміємо, що без молоді в громади не буде майбутнього. Ми хочемо спільно з Програмою USAID DOBRE, залучивши місцевих жителів, визначити пріоритену послугу для громади, яку будемо покращувати. Маємо кілька викликів: поводження з твердими побутовими відходами, якість води, стан доріг. Так само нас хвилює зайнятість населення. Економіка громади представлена великим агробізнесом, але для нас важливо створити умови, щоб жителі, які там не задіяні, також мали роботу. Ми думаємо про розвиток кооперативного руху, створення майданчика для реалізації крафтового виробництва в громаді. І в цьому сподіваємося на підтримку Програми USAID DOBRE», – підкреслив Андрій Коломійцев.

 

 

Новопразька селищна громада: інноваційні проєкти для розвитку

Новопразька селищна громада розпочала співпрацю з Програмою USAID DOBRE з 2018 року. За цей час спільно реалізовано 9 проєктів на загальну суму близько семи мільйонів гривень. Під час візиту голова Новопразької громади Богдан Куруп презентував реалізовані проєкти. Зокрема, представники Програми USAID DOBRE побували в місцевій школі, де створено STEM-лабораторію. Це - навчальний клас, у якому діти, завдяки інноваційним комп'ютерним системам, робототехніці, сучасному обладнанню, створюють власні навчально-дослідні проєкти та проводять різноманітні експерименти. Програма USAID DOBRE передала школі інтерактивний дисплей, шість ноутбуків, 3-D принтер, стартовий набір із робототехніки, конструктор для STEM навчання. Громада за рахунок бюджетних коштів зробила ремонт у навчальному класі та закупила меблі.

 

 

Окрім того, представники Програми USAID DOBRE ознайомилися з важливим для розвитку громади проєктом - створення документації з просторового планування території та землевпорядних робіт. Така документація містить інформацію про поточну просторову ситуацію, різні зони та земельні ділянки, інфраструктуру та мережі. Цей проєкт, реалізований у співпраці з Програмою USAID DOBRE, допоможе спланувати майбутній просторовий розвиток громади.

Новопразька громада з допомогою міжнародного партнера також удосконалила послугу утримання та ремонту дорожньої інфраструктури. Програма USAID DOBRE передала громаді автомобіль-самоскид для комунального підприємства, який ремонтує та утримує дороги в громаді.

 

 

«Для Новопразької громади співпраця з Програмою USAID DOBRE –  це можливість повчитися світовим практикам ефективного врядування, адже ми прагнемо стати членами демократичної європейської родини. Більше двох років ми співпрацювали з нашими партнерами і за цей час переглянули нашу Стратегію розвитку, підвищували рівень освіти працівників селищної ради, залучали громадськість та жителів до вирішення проблем громади. Наші жителі стали активнішими членами громади. Завдяки навчанням громадські активісти добре знають, як формується бюджет, які повноваження у різних гілок влади. Повномасштабне вторгнення поставило перед нами нові виклики. І ми раді, що співпраця з Програмою USAID DOBRE продовжується, бо є багато нереалізованих планів. Нещодавно ми отримали генератори, які забезпечать безперебійне водопостачання жителів у випадку блекауту», – зазначив голова Новопразької селищної громади Богдан Куруп.

 

 

Співпраця принесе ефективні результати

Керівник Програми USAID DOBRE Браян Кемпл:

«Я вперше відвідав громади Кіровоградської області. Ми побували в п'яти громадах, вони всі дуже різні, але ми побачили, як живуть, що роблять для людей, які ідеї реалізують та як залучають молодь. Особисто мене вражає патріотизм людей, їхня стійкість та волонтерський рух. У Кіровоградській області ми обрали чотири громади, з якими ми раніше співпрацювали. Ці громада проявили себе, як надійні партнери, з якими можна спільно досягати високих результатів. Ще дві громади - нові, але я не сумніваюся, що зробимо багато гарних справ для жителів. Кіровоградська область взяла на себе важливу місію - надала прихисток внутрішньо-переміщеним особам. І мене вражає, як громади приймають цих людей, підтримують їх та створюють умови для їхнього перебування. Навіть тоді, коли мають свої проблеми, які потрібно вирішувати. Тож ми допомагатимемо громадам, як партнерам, і обов'язково побачимо хороші результати співпраці».

 

Заступник керівника Програми USAID DOBRE Максим Бурдавіцин:

«У кожної громади, яку ми відвідали є своя родзинка, своя специфіка, вони абсолютно різні. Кожна громада, використовуючи різні можливості та інструменти, намагається зробити життя людей комфортнішим, удосконалювати свої послуги. Наше завдання знайти можливості підсилити їх, допомогти розвивати особливості громад  і таким чином покращити врядування на їхній території.

Наприклад, Приютівська громада вразила місцями відпочинку та благоустрою, своєю атмосферою, професіоналізмом людей і своєю мотивацією співпрацювати з  Програмою USAID DOBRE. Новопразька та Компаніївська громади -  це території, які достатньо активні та мотивовані, але з ними ми ще не зробили усе, що планували. У них є ще куди розвиватися. Ми пропонуємо варіанти, але громада спільно з жителями приймає рішення: чи вони підсилюють стратегічне планування чи місцеві послуги, наприклад.

Помічнянська і Знам'янська громади – це досить потужні залізничні вузли. У Помічній ми вже реалізовували власні проєкти. Помічнянці дуже креативні, творчі. Зі Знам’янкою ми ще не працювали. Але ми побачили їхній потенціал, вразив пілотний проєкт з організації колцентру в міській лікарні та мобільний додаток Smart місто, який допомагає комунікувати з місцевими жителями.

Зі свого боку ми запропонуємо усі наші можливості, а далі рішення за громадами, як вони цим скористаються. Але ми переконані, що співпраця  буде плідною».

Переглядів: 2800
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: міжнародна підтримка
Читайте також: