20 липня 2024
Децентралізація
Екстрена підтримка від Програми USAID DOBRE допомагає відновлюватися Харківським громадам
Екстрена підтримка від Програми USAID DOBRE допомагає відновлюватися Харківським громадам

19 місцевих громад Харківської області отримають допомогу від Програми USAID DOBRE в межах проєктів швидкого реагування на виклики, спричинені війною. Програма DOBRE  сприяє відновленню енергетичного сектору, критичної інфраструктури, комунальних підприємств, пошкоджених чи зруйнованих, у результаті військових дій. Загалом громади Харківщини, які постраждали від війни, отримають допомоги на суму 1,2 мільйона доларів.


 

«Із Програмою DOBRE ми розроблятимемо Програму відновлення Чугуївської громади»

 

До вересня 2025 року Програма USAID DOBRE співпрацюватиме з Чугуївською, Мереф’янською, Малинівською, Балаклійською, Старосалтівською та Роганською громадами Харківської області. Громадам не тільки нададуть допомогу, яка сприятиме відновленню життєдіяльності території, а й навчатимуть та консультуватимуть представників громад з метою посилення спроможності місцевого самоврядування.

Усі вище перелічені громади стали партнерами Програми USAID DOBRE і підписали протоколи про співпрацю та вже реалізували перший проєкт, спрямований на подолання наслідків війни.

Чугуївська міська громада -  одна з громад Харківської області, яка з початком повномасштабного вторгнення опинилася під обстрілами, внаслідок чого на її території були зруйновані чи пошкоджені об'єкти інфраструктури, приватні будинки та квартири в багатоповерхових будинках. Громада прийняла тисячі внутрішньо переміщених осіб.

 

 

 «Для нас була дуже важливою допомога від Програми DOBRE. По-перше, ми змогли укомплектувати п'ять Пунктів незламності. Протягом лютого та березня цього року наші надійні партнери доставили в нашу громаду три польові кухні, 14 термосів для їжі, 10 переносних акумуляторних ліхтарів, 13 портативних зарядних станцій ЕкоФлоу, каністри для зберігання палива та подовжувачі. По-друге, ми отримали для організації роботи міської ради та надання послуг місцевому населенню  п'ять ноутбуків та п'ять багатофункціональних пристроїв зі сканером та принтером», - зазначила голова громади Галина Мінаєва.

 

 

Програма надала громаді понад 1 мільйон 600 тисяч гривень допомоги для реалізації першого проєкту швидкого реагування на виклики війни. І хоча сьогодні в громаді, на щастя, немає гострої потреби в Пунктах незламності, адже основні послуги комунальними підприємствами надавалися майже безперервно,  у випадку виникнення надзвичайних ситуацій, громада зможе оперативно надати допомогу місцевим жителям. До речі, до повномасштабного вторгнення в Чугуївській громаді проживало 39 тисяч людей. Нині  - 33 тисячі жителів, 9 тисяч із яких - це внутрішньо переміщені особи з громад Харківської області, які перебували в окупації: Чкаловської, Куп'янської, Балаклійської, Печенізької та інших. Також тут мешкають переселенці з Донецької та Луганської областей.

 

 

За словами голови Чугуївської громади Галини Мінаєвої, головним завданням для міської влади сьогодні  є  створення належних умов для життя людей та повне відновлення пошкодженого і зруйнованого  житла. Адже до вересня 2022 року громада піддавалася артилерійським та ракетним обстрілам. Внаслідок цього 28 приватних будинків зруйновано повністю, більше 2000 квартир у багатоповерхових житлових будинках потребують відновлення чи ремонту. Так само постраждала й інфраструктура громади - два заклади освіти та будинок культури вщент зруйновані. Із 26 бюджетоутворюючих підприємств громади 9 зупинили виробничий процес. Пошкоджено 14 котелень, а також інші об'єкти критичної інфраструктури.

«А тому після реалізації першого проєкту з екстреного реагування ми спільно з Програмою DOBRE розпочнемо розробляти Програму комплексного відновлення  території. Разом із жителями обиратимемо послугу, яку покращуватимемо в громаді, втілюватимемо в життя проєкти з місцевого економічного розвитку, бо без економіки ми не зможемо підтримувати освіту, культуру та інші напрямки життєдіяльності», - підсумувала голова громади.

 

 У Липецькій громаді за сприяння Програми USAID DOBRE планують відновити роботу комунального господарства

 

Ще шість громад Харківської області - Куп’янська, Вільхівська, Великобурлуцька, Оскільська, Дергачівська та Липецька - співпрацюватимуть з Програмою USAID DOBRE протягом 2023 року. Громади вже підписали з Програмою протоколи про співробітництво та надання екстреної допомоги в подоланні наслідків агресії РФ проти України.

 

 

Одна із цих громад - Липецька -  розташована на кордоні з РФ. Вона перебувала в окупації з початку повномасштабного вторгнення Росії та була звільнена українськими військовими у вересні минулого року. Але й до сьогодні обстріли території громади не припиняються.

У 17 населених пунктах громади до війни проживало понад 13 тисяч жителів, на сьогодні тут залишилося  близько 2 тисячі людей. Є такі села, в яких вже немає жодного жителя. Це, наприклад, Тернове та Мале Веселе. За словами голови Липецької військової адміністрації Олексія Слабченка,  в громаді знищено 50 відсотків житлової інфраструктури, зруйновано місцеву лікарню,  навчальні заклади, комунальні підприємства, магазини.

Громада мала 8 власних автобусів, комунальну техніку: трактори, машини, але, на жаль, зі слів голови Липецької ВА, все було викрадено чи спалено артилерійським чи ракетним вогнем.

«Коли ми підписали протокол про співробітництво з Програмою USAID DOBRE,  то вирішили, що передусім підсилимо наше  комунальне господарство, яке надає житлово-комунальні послуги населенню. Ми вже написали заявку на отримання трактора, причепа, відвала для снігу, обладнання для надання послуг водовідведення. Активно готуємося до наступного зимового періоду, тому нам потрібна техніка для прибирання снігу та розчистки доріг. Раніше в цьому допомагали місцеві агропідприємства, але, на жаль, і їхня техніка викрадена чи знищена військовими РФ. Окремо написали заявку на агрегат подрібнювача деревини. Таким чином, плануємо наводити лад у громаді, та заготовляти паливо для закладів освіти.  Загалом бюджет заявки складає понад три мільйона гривень», - зазначив голова Липецької військової адміністрації Олексій Слабченко.

У громаді залишається невирішеною проблема з відновленням електроенергії та зв'язку. Через замінування території та знищення високовольтних ліній електропередач лише в три з 17 населених пунктів сьогодні подається світло. У тих населених пунктах, де проживають люди, створені Пункти незламності, де можна підзарядити телефони та акумулятори. Ці Пункти обладнані всім необхідним, у тому числі генераторами. Один із генераторів переданий Програмою USAID DOBRE.

 

 

«Сьогодні говоримо про відбудову»

 

На Харківщині протягом останніх років громади спільно з Програмою USAID DOBRE реалізували низку ефективних проєктів, які сприяли розбудові територіальних громад  та регіону загалом. Реалізовані проєкти стали кращими практиками не тільки для територіальних громад Харківщини, а й для інших областей України.

«І якщо до повномасштабного вторгнення ми думали про розвиток, то сьогодні говоримо про відбудову, тому що Харківщина один із найбільш постраждалих регіонів України, вона відважно протистоїть військовій агресії», - сказала, коментуючи співпрацю, голова Харківської обласної ради Тетяна Єгорова-Луценко.

За її словами, зважаючи на нові виклики, з якими потрібно впоратися місцевому самоврядуванню, допомога Програми USAID DOBRE є дуже потрібною, актуальною та своєчасною для територіальних громад.

«На даний момент у Харківській області чимало громад, які перебувають на лінії зіткнення, вкрай потребують допомоги на відновлення пошкоджених об’єктів критичної інфраструктури. Саме тому обласна рада звернулася до Програми DOBRE з проханням забезпечити їх потужними генераторами. Ми дякуємо Програмі DOBRE за те, що вона продовжує підтримувати громади нашої області в цей важкий і тривожний час для всієї України», - додала Тетяна Єгорова-Луценко

Загалом громадам Харківської області додатково передано 30 генераторів, які забезпечують роботу критичної інфраструктури деокупованих територій.

 

Пріоритетом для постраждалих громад Харківської області
є відновлення об’єктів критичної інфраструктури

 

За словами керівника Програми USAID DOBRE Брайяна Кемпла, продовження Агентством США з міжнародного розвитку USAID роботи Програми в Україні спрямоване,  у першу чергу, на надання допомоги  громадам, які найбільше постраждали від агресії РФ.

Оскільки громади Харківської області суттєво постраждали або ж знаходяться на лінії фронту, було прийнято рішення збільшити кількість громад-партнерів саме на цій території.

«Ми обирали громади, що найбільше постраждали від російської агресії і потребують екстреної допомоги. Окрім того, ми консультувалися з представниками Харківської обласної влади - обласною військовою адміністрацією та обласною радою, а також вивчали ситуацію безпосередньо в громадах та провели оцінку їхніх потреб. Пріоритетом для постраждалих громад Харківської області є відновлення об’єктів критичної інфраструктури: енергетики, водопостачання, зв’язку. Для ліквідації наслідків обстрілів громади дуже потребують будівельної техніки, екскаваторів, самоскидів, спеціальних інструментів, саме це і буде їм передано в межах співпраці», - сказав керівник Програми USAID DOBRE Брайян Кемпл.

Таким чином, Програма USAID DOBRE підтримає 19 громад, шість з яких отримають повний пакет послуг, ще шість – допомогу в межах проєкту екстреного реагування, і ще сім вже отримали потужні генератори.

Переглядів: 1994
Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Новини на тему: міжнародна підтримка
Читайте також: