Експерти Програми DOBRE аналізують та роз’яснюють зміни до Інструкції про складання і виконання розпису Державного бюджету України, які впливають на порядок складання і виконання розпису місцевого бюджету.
З 1 березня 2023 року набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 23.01.2023 №36, яким внесені змін до Інструкції про складання і виконання розпису Державного бюджету України, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2002 № 57.
Згідно з вимогами частини 3 статті 78 Бюджетного кодексу України, місцеві бюджети виконуються за розписом, який затверджується керівником місцевого фінансового органу.
Порядок складання і виконання розпису відповідного бюджету розробляє і затверджує місцевий фінансовий орган. Ці вимоги регламентовані пунктом 5 наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2002 № 57 «Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету» (далі – наказ № 57).
Слід зазначити, що підготовка порядку здійснюється відповідно до Інструкції про складання і виконання розпису Державного бюджету України (далі – Інструкція), яка затверджена наказом № 57.
З 1 березня 2023 року набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 23.01.2023 № 36 «Про затвердження Змін до Інструкції про складання і виконання розпису Державного бюджету України» (далі – Наказ № 36).
Тож місцевим фінансовим органам необхідно чинні порядки складання і виконання розпису відповідного бюджету узгодити із вимогами оновленої наказом №36 Інструкції.
Важливо! Зміни до Інструкції відбулися в частині:
- доповнення положеннями щодо запровадження обміну документами, що складаються під час складання розпису та внесення змін до нього, в електронній формі;
- визначення інформації, що подається головними розпорядниками бюджетних коштів разом з пропозиціями щодо змін до розпису;
- доповнення переліку випадків внесення змін до планових документів у разі надходження субвенції з місцевого бюджету державному бюджету на фінансування діяльності військових адміністрацій із виконання повноважень органів місцевого самоврядування;
- уточнення термінів внесення змін до розпису та звірки внесених змін;
- доповнення новими додатками, які складаються у разі внесення змін до розпису в частині міжбюджетних трансфертів.
Розглянемо докладніше зміни до Інструкції, вимоги яких мають бути враховані при складанні і виконані розпису місцевого бюджету. Відповідно, рекомендуємо місцевим фінансовим органам передбачити норми, аналогічні нормам оновленої Інструкції, у порядках складання і виконання розпису відповідного бюджету.
Зокрема, главу 1 «Загальні положення» доповнено новим пунктом 1.7, яким встановлено, що складання розпису та унесення змін до нього здійснюються із застосуванням системи електронного документообігу, системи електронної взаємодії органів виконавчої влади у відповідності до вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг” і “Про електронні довірчі послуги” та автоматизованої системи ведення державного бюджету.
Паперовий документообіг під час складання розпису та внесення змін до нього застосовується у разі:
Пункт 2.5 глави 2 Інструкції доповнено новими вимогами. Відтепер за бюджетними програмами в частині міжбюджетних трансфертів структурні підрозділи Мінфіну складають помісячний розподіл міжбюджетних трансфертів, які надаються з Державного бюджету України місцевим бюджетам, за кодами бюджетів за відповідними місцевими бюджетами, крім міжбюджетних трансфертів, розподіл яких здійснюється відповідно до окремого рішення відповідного органу, за формою згідно з додатком 16 до Інструкції.
Наказом №36 визначено інформацію, що подається головними розпорядниками бюджетних коштів разом з пропозиціями щодо змін до розпису.
Так, головний розпорядник разом з пропозиціями щодо змін до розпису подаватиме до Мінфіну інформацію, яка містить, зокрема:
Вищеназвана інформація потрібна для здійснення аналізу пропозицій.
Тож довідка про внесення змін до розпису складається структурними підрозділами Мінфіну з урахуванням інформації, наданої головним розпорядником разом з пропозиціями.
У разі внесення змін до розпису у частині міжбюджетних трансфертів відповідний структурний підрозділ Мінфіну складає зміни до розподілу міжбюджетних трансфертів, які надаються з Державного бюджету України місцевим бюджетам, за відповідними місцевими бюджетами за формою згідно з додатком 17 до Інструкції (пункт 3.8 глави 3).
Змінено вимоги Інструкції (пункт 3.8 глави 3) стосовно термінів внесення змін до розпису та звірки Мінфіну та Держказначейства щодо внесених змін.
Так, за п’ять робочих днів до закінчення місяця (звітного періоду) зміни до розпису не вносяться, за винятком випадків, коли зміни вносяться за наявності доручення Міністра фінансів України або його заступника.
В останній робочий день тижня та останній робочий день кожного місяця Департамент державного бюджету Мінфіну та Держказначейство забезпечують звірку змін до розпису за відповідний період (тиждень, місяць).
Інструкцію доповнено новою нормою (пункт 3.11 глави 3), яка визначає, що протягом бюджетного періоду розпорядники бюджетних коштів вносять зміни до спеціального фонду кошторису за надходженнями субвенції з місцевого бюджету державному бюджету на фінансування діяльності військових адміністрацій із виконання повноважень органів місцевого самоврядування на підставі довідки про підтвердження надходжень до спеціального фонду Державного бюджету України (додаток 7 до Інструкції).
Відбулися також зміни у додатках до Інструкції, а саме:
Посилання на НПА та ресурси, що згадані у роз’ясненні:
Теги:
бюджет експертно DOBRE DOBRE фінанси
Джерело:
Програма DOBRE
20 грудня 2024
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...
20 грудня 2024
Ветеранська політика в громадах: як це працює та які можливості може використати місцева влада
Ветеранська політика в громадах: як це працює...
Після демобілізації, поранення, повернення додому, ветеранів та ветеранок зустрічають громади. За те, щоби військові...
20 грудня 2024
Набув чинності закон, який дозволяє комунальним підприємствам використовувати гуманітарну допомогу
Набув чинності закон, який дозволяє комунальним...
18 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну...
20 грудня 2024
Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на бюджети територіальних громад - дослідження
Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на...
Дві третини доходів від ПДФО надходять до бюджетів тих громад, де люди працюють, а не живуть. Якщо змінити цю систему...