Саранчуківська громада Тернопільської області активно інвестує в розвиток кооперативного руху з 2015 року, а в цьому році за рахунок участі в реалізації мікрогранту від Шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» (SALAR International) підсилила кооператив «Файна поляна» закупівлею заморожувального обладнання. Це дало змогу збільшити кількість робочих місць у такі скрутні часи.
«Кооперативний рух ми почали приблизно з 2015 року. Тоді мав можливість впливати на розвиткові процеси, тому що був головою адміністрації. Ми прийняли програму і з бюджету почали надавати фінансову допомогу кооперативам для купівлі різноманітного обладнання. Також дуже багато приділяли увагу семінарам, вчили людей, возили їх в різні місця де були успішні кейси і вирішили запалити людей. Знайшли активістів, окремих сільських голів і було створено дуже багато різноманітних кооперативів, тому що саме через кооперативи можна було ті програми допомоги та співфінансування реалізовувати. Дуже раді, що 3 чи 4 роки ми співпрацюємо з кооперативом «Файна Поляна». Це для нас велика підтримка, велика надія», - розповідає Саранчуківський сілький голова Володимир Петровський.
Саранчуківська громада є сільською громадою, де крім одного деревообробного заводу були виключно колгоспи років 30 тому. Роботу людям дуже важко знайти, дехто залучений в лісовому господарстві, решта, за словами голови – сільськогосподарський туризм до Польщі.
«І тому наша мета була дати можливість заробити людям в громаді. Минулого року люди в громаді здали тільки малини 68 тон до кооперативу. Цього року – в два рази більше 124 тони. Ви запитаєте, а яка фінансова вигода для громади? Прямої вигоди практично нема, тому що люди вирощують ягоди на власних земельних ділянках і вони не платять жодних податків. Але головне, що вони заробляють гроші на життя тут. Декілька заготівельників, які приймають продукцію на місцях, зареєстровані фізичними особами підприємцями, от вони й платять податки... Люди минулого року з сіл заробили 5,8 мільйонів гривень, а цього року через війну ціна на ягоду впала в два рази, але, навіть незважаючи на це, вони заробили 7,5 мільйонів гривень. І для наших сіл це – фантастика», - розповів голова громади.
Він подякував представникам кооперативу та Шведсько-українському проекту «Підтримка децентралізації в Україні» (SALAR International).
«Ми зміцнили матеріально-технічну базу прийомних пунктів. Поставили хороше холодильне обладнання. Продукції стало більше, з коліс її всю не забереш. Деколи треба і дві, і три ходки робити, а ягода - така продукція, що вона довго не постоїть. А коли її охолодили, довели до нормальної кондиції хлопці до ранку возять, не сплять, але продукція не пропадає, дякуючи проекту», - сказав Володимир Петровський.
Також голова громади розповів, про ще одне ноу-хау, яке запровадили в кооперативі.
«Люди мають можливість стати співвласниками підприємства з заморозки продукції. Таку ініціативу назвали - система «Плюс». Тобто люди, які здали ягоду, не беруть гроші одразу, а чекають, поки підприємство заморозить її і продасть в Європу. Після цього люди отримують свою частку вже від продажу замороженої продукції. Це вигідніше. Минулого року було небагато людей, які брали участь в ініціативі, але вже цього року – значно більше. Люди повірили і отримують достойну оплату за свою працю», - розповів Володимир Петровський.
Детальніше про те, як створювався кооператив «Файна Поляна» та результати роботи - в презентації від його голови Тараса Андрійчука (завантажити PDF 17,2 МБ).
Відео презентацію створення та роботи кооперативу можна подивитися тут.
Приєднані файли:
Теги:
розвиток бізнесу участь громадян історії війни
Область:
Тернопільська областьГромади:
Саранчуківська територіальна громадаДжерело:
Проект “Підтримка децентралізації в Україні” (SALAR International)
22 листопада 2024
Окремі питання обмеження доступу до публічної інформації в ОМС в умовах воєнного стану
Окремі питання обмеження доступу до публічної...
Програма USAID DOBRE підготувала відеороз’яснення на тему: «Окремі питання обмеження доступу до публічної інформації...
22 листопада 2024
Конкурс «Громада на всі 100»: став відомий список фіналістів
Конкурс «Громада на всі 100»: став відомий...
Завершився другий етап конкурсу «Громада на всі 100», під час якого серед 261 громади обрали 40 учасників, що...
22 листопада 2024
Розмежування повноважень органів місцевого...
18 листопада у Бучі відбувся круглий стіл щодо розподілу повноважень органів місцевого самоврядування та органів...
21 листопада 2024
Громади Хмельниччини долучилися до обговорення реформи старшої школи
Громади Хмельниччини долучилися до обговорення...
15 листопада в Хмельницькому відбулося громадське обговорення впровадження реформи профільної середньої освіти. Захід...