Децентралізація середньої освіти: об'єднання та скорочення

Початкова школа має бути наближена до місця проживання дітей. А учні 5-х класів і вище зможуть їздити у школи шкільними автобусами. Заступник міністра освіти і науки Павло Хобзей розповів на "Громдському радіо" про реформу у системі загальної шкільної освіти.

Євген Павлюковський: Арсеній Яценюк 25 січня повідомив, що пілотним проектом 2016 року стане створення нових регіональних шкіл. Що це будуть за школи, як буде відбуватися цей процес і де на нього візьмуть гроші?

Павло Хобзей: Якщо ви послухаєте виступи прем’єр-міністра, то через раз в них згадується про те, що 2016 рік буде роком змін у середній освіті. Люди справді чекають на такі зміни. Я сподіваюся, що парламент незабаром прийме закон про освіту, який регламентуватиме основні тенденції щодо освіти на найближчі 15-20 років. Певні кроки також робляться паралельно.

В Україні сьогодні відбувається процес децентралізації. Ми вже давно говорили про освітні округи. Те, що раніше було освітнім округом, зараз є об’єднаною територіальною громадою. Ці громади є різної величини. Йдеться передусім про сільську місцевість. Ми вибираємо певну школу, даємо їй певні критерії, а школи, що є навколо неї, стають її філіями. Призначається один директор. Для цього у нас існують інвестиційні програми, які допоможуть створити хорошу матеріальну базу. В бюджеті цього року закладено 200 мільйонів гривень для інвестування  пілотних опорних шкіл.

Євген Павлюковський: Опорні школи знаходитимуться в великих селах і містечках, а філії опорних шкіл будуть знаходитися в менших селах?

Павло Хобзей: Так. Початкова школа має бути наближена до місця проживання дітей. А учні 5-х класів і вище зможуть їздити у школи шкільними автобусами. Ми хочемо давати гранд тим школам, які подадуть кращий проект розбудови шкільної системи у своєму районі. Сума складатиме від 3 до 5 мільйонів гривень на одну школу. Ці кошти мають бути витрачені на шкільні автобуси, лабораторії, енергозберігаючі технології, навчання вчителів.

Євген Павлюковський: Як розпоряджатися цими коштами вирішуватиме громада?

Павло Хобзей: Вирішуватиме область. Таких шкіл у області буде не так вже і багато — 3-5 шкіл. Але треба рішення громади щодо проведення реорганізації. Ми не прийматимемо такі рішення, їх прийматиме лише територіальна громада. Адже основою децентралізації є саме самоврядування.

Євген Павлюковський: Діти з 5 класу будуть їздити до опорної школи у більшому населеному пункті?

Павло Хобзей: Так, у об’єднаній територіальній громаді. Це може бути невелике містечко. Але за нашими вимогами мінімальна кількість учнів у головній школі має складати не менше 360 осіб.

Анастасія Багаліка: Де саме в першу чергу будуть впроваджені опорні школи?

Павло Хобзей: Це залежить від рішення місцевих органів влади. А завдання Міністерства освіти — виставляти певні рамки в цьому процесі. Конкурс щодо цього буде відбуватися на рівні області. Виграє конкурс той, хто подасть найкращий план. Але ініціатива має йти знизу.

Євген Павлюковський: Регіоналізація освіти передбачає не лише розширення повноважень, а і фінансову відповідальність. До неї готові всі регіони?

Павло Хобзей: Ви правильно кажете. Якщо держава передає на місця свої повноваження, вона повинна  забезпечити ці місця фінансовим ресурсом. Цей фінансовий ресурс у нас є. Він називається освітня субвенція. Звісно, ми б хотіли у 10 разів більше, але держава в умовах війни дає те, що може. Ці кошти ми ділимо між певними територіями. Їх отримують міста обласного значення, райони і об’єднані територіальні громади. Там, де шкільна мережа є не оптимізованою, цих коштів, звісно, буде не вистачати. В таких випадках треба приймати відповідні рішення. Для середньої освіти сьогодні держава гарантує певний стандарт.

Євген Павлюковський: Чи передбачає програма реформування середньої освіти скорочення кількості шкіл?

Павло Хобзей: У нас закриваються школи, де немає учнів. У нас близько сотні шкіл, де існує менше 10 учнів. Така система освіти є неефективною. 

Євген Павлюковський: Як бути в такому випадку з викладацьким складом?

Павло Хобзей: Очевидно, що скорочення буде. Але для нас дуже важливо знайти механізми залишити найкращих вчителів.

05.02.2016 - 13:53 | Переглядів: 21395
Децентралізація середньої освіти: об'єднання та скорочення

Теги:

освіта МОН П.Хобзей опорна школа

Джерело:

Громадське радіо

Читайте також:

20 грудня 2024

Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)

Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)

  Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...

20 грудня 2024

Ветеранська політика в громадах: як це працює та які можливості може використати місцева влада

Ветеранська політика в громадах: як це працює...

Після демобілізації, поранення, повернення додому, ветеранів та ветеранок зустрічають громади. За те, щоби військові...

20 грудня 2024

Набув чинності закон, який дозволяє комунальним підприємствам використовувати гуманітарну допомогу

Набув чинності закон, який дозволяє комунальним...

18 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну...

20 грудня 2024

Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на бюджети територіальних громад - дослідження

Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на...

Дві третини доходів від ПДФО надходять до бюджетів тих громад, де люди працюють, а не живуть. Якщо змінити цю систему...