18 липня 2024
Децентралізація

Як Верхнянська громада працює на перемогу України

Автори: журналістки Богдана Тимчишин та Оксана Гузинець-Мудрик

Фото: Олександр Заліський


В опорі російській агресії проти України активну участь беруть і невеликі сільські громади. Серед них - і Верхнянська, яка об’єднує 12 сіл Калуського району та налічує близько 10 тис. мешканців.

Зокрема, жителі громади дають прихисток вимушеним переселенцям, організували волонтерський штаб та надають допомогу Збройним Силам України і українцям, які постраждали від окупантів. Також у громаді організували швейний цех, де виготовляють розвантажувальні жилети для українських захисників.

 

Продовольча безпека: на території громади планують засадити додаткові 70 га раніше занедбаних угідь

 

Як повідомив сільський голова Михайло Маліборський, Верхнянська громада досить активна: всі жителі з першого дня включилися в допомогу армії. У перший тиждень з початку війни у селах громади своїми силами зробили систему оповіщення. Використовували старі кабелі проводового зв’язку "Укртелекому", гучномовці купили і передали мешканці громади, які перебувають за кордоном, а роботу виконали своїми силами. Тепер більшість сіл громади забезпечені гучномовцями, через які мешканців інформують про повітряну тривогу. Михайло Маліборський переконаний, що система оповіщення буде потрібна громаді і після завершення війни: можна буде транслювати офіційні повідомлення від старост, забезпечувати музичний супровід під час святкувань тощо.

 

 

Крім того, на території Верхнянської громади облаштували три бомбосховища: тут є генератори, запас питної води та засобів першої необхідності, лавки тощо. Щоправда, у селах бомбосховища не відіграють тієї ролі, що у містах, а мешканці в основному переховуються у підвалах своїх будинків.

Як і в усіх громадах на заході країни, у селах Верхнянської громади дають прихисток вимушеним переселенцям. Загалом тут тимчасово оселилися більше 500 людей, в основному — у будинках місцевих людей. Одна сім’я з Харкова з шести людей проживає у ліцеї, де для неї створили необхідні умови та забезпечують безкоштовним триразовим харчуванням.

За словами Михайла Маліборського, до Верхнянської громади тимчасово перебралися люди з різних регіонів України, охоплених бойовими діями. Найбільше - з Сум, Харкова, Києва та Бучі. Дехто вже повернувся додому, проте переважна більшість поки що залишається у громаді.

Жителі громади, як і скрізь по країні, долучилися до волонтерського руху. Допомагають і вимушені переселенці. Створено штаб, куди надходить допомога з-за кордону за сприяння й активної участі місцевих мігрантів, а також приносять продукти жителі громади. Допомогу сортують і відправляють військовим на фронт та цивільним — у постраждалі від війни регіони. За словами сільського голови, на початку також було багато одягу і залишалося багато продуктів, які роздавали вимушеним переселенцям.

Також Верхнянська громада долучилася до загальнодержавної справи — збільшення посівних площ та забезпечення продовольчої безпеки України. Сільський голова підписав розпорядження щодо максимального використання вільних сільськогосподарських земель комунальної власності, яке затвердила сесія. Відбулося засідання земельної комісії сільської ради за участі всіх місцевих фермерів, які погодилися орендувати пустуючі земельні ділянки, будуть укладати договори та засівати. У цілому цього року фермери планують засадити у громаді додатково близько 70 га земель.

 

Як у Верхні шиють розвантажувальні жилети для війська

 

Як повідомив Михайло Маліборський, від початку війни був великий запитна на розвантажувальні житлети. З початку березня у Верхнянській громаді організували цех для пошиття такої амуніції для українських військових.

 

 

Зараз сучасне швейне обладнання використовують для пошиття розвантажувальних жилетів для військових. Також тут шиють підсумки для використаних магазинів. За словами Михайла Маліборського, для нарощування обсягів виробництва за волонтерські кошти закупили ще чотири професійні швейні машинки і відкрили ще один цех. Крім того, придбали тканину відповідної якості і фурнітуру: пряжки, липучі стрічки тощо. Частину матеріалів закупила сільська рада, частину — надав місцевий підприємець.

У швейному цеху працюють місцеві майстрині — жінки з Верхні. Також приходять на допомогу дві людини з сусіднього села. Станом на 11 квітня вже пошили і відправили на фронт 263 розвантажувальні жилети і близько 200 підсумок для використаних магазинів. Зокрема, такою продукцією забезпечили мешканців сіл громади, які зараз воюють на передовій.

Попит на амуніцію не спадає, а швейний цех продовжує інтенсивно працювати. Головне зараз — це наявність тканини й інших матеріалів.

 

 

 

Волонтерський штаб вже відправив на фронт понад 1000 пакунків для військових

 

Волонтерський штаб у Верхнянській громаді запрацював з третього дня війни — одразу після того, як почала прибувати допомога з-за кордону, організована жителями громади. Спочатку приїхали три буси з допомогою з Іспанії. Згодом обсяг поставок зріс і зараз у штаб привозять допомогу також із Польщі, Чехії, Португалії та інших країн Європи. Буває, що волонтери координуються з іноземними благодійниками і виїжджають за гуманітарними вантажами до кордону.

Крім того, на заклик допомагати військовим і українцям, які постраждали від війни, відгукнулися місцеві мешканці, які зносять у штаб продукти харчування, зокрема, консервацію. Багато потрібного виділяють підприємці: привозять продукти, цигарки тощо.

Щодо сільської ради, то вона, окрім приміщення, також забезпечує штаб пальним та допомагає з документальним оформленням гуманітарних вантажів. Також коштом бюджету закупили генератори, бензопили, лопати та інші речі, які потрібні на фронті.

"Все, що бійці просили висилати, старалися купувати. Що можливо за бюджеті кошти, що можливо — за волонтерські", — розповів сільський голова.

Як розповідають у волонтерському штабі, сюди провозять продукти, медикаменти, засоби гігієни тощо. З іншого боку хлопці, які зараз на фронті, пишуть про свої потреби. Відповідно, допомогу сортують та пакують у ящики. Робота кипить з ранку до вечора. Допомагають школярі, студенти та активно підключаються внутрішньо переміщені особи.

Верхнянському волонтерському штабі формують індивідуальні пакунки для військових. Це, за їхніми відгуками, найбільш зручно: кожен солдат отримує свій пакунок. В основному до нього входять продукти харчування, засоби гігієни та предмети першої необхідності. Таких пакунків вже підправили на фронт понад 1000. Окрім того, 130 пакунків Верхнянський волонтерський штаб відправив мешканцям звільнених від окупантів районів, насамперед, з їжею, якої вони найбільше потребують.

Щодо медикаментів, то їх штаб направляє у госпіталі прифронтових регіонів. Крім того, з Верхні на фронт вже відправили два броньовані автомобілі — інкасаторські машини, які передали закордонні благодійники, та три повнопривідні автомобілі. Техніка вже служить українським захисникам.

Теги:

історії війни війна продовольча безпека практики

Область:

Івано-Франківська область

Громади:

Верхнянська територіальна громада

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

18 липня 2024

Відновлення середньострокового планування місцевих бюджетів – законопроєкт пройшов перше читання

Відновлення середньострокового планування...

18 липня Верховна Рада України ухвалила в першому читанні зміни до Бюджетного кодексу, які відновлюють...

18 липня 2024

Сучасний стан позашкільної освіти: результати дослідження

Сучасний стан позашкільної освіти: результати...

З 1 травня по 7 червня 2024 року швейцарсько-український проєкт DECIDE спільно зі Всеукраїнською Асоціацією...

18 липня 2024

Затверджено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих

Затверджено зміни до Переліку територій, на...

Наказом Мінреінтеграції від 25 червня 2024 року №170 внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися)...

18 липня 2024

Рекомендація ОЕСР щодо політики регіонального розвитку

Рекомендація ОЕСР щодо політики регіонального...

Просувати та впроваджувати ефективну територіально-орієнтовану політику регіонального розвитку для підтримки...