Здійснення регуляторної діяльності в умовах воєнного стану
Автори: Правова група Офісу підтримки реформи з децентралізації Мінрегіону
24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022(надалі – «Указ») на всій території України було введено режим воєнного стану. Країна почала жити в нових умовах, усі процеси в державі відтепер відбуваються з урахуванням особливостей визначених Законом України «Про правовий режим воєнного стану».
Одним з найбільш актуальних питань, особливо для органів місцевого самоврядування, є процедура здійснення регуляторної діяльності в умовах воєнного стану.
Регуляторні органи здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, Законом України «Про правовий режим воєнного стану» та іншими законами України (ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»). Тобто в умовах дії воєнного стану регуляторна діяльність здійснюється з урахуванням обмежень прав і свобод людини і громадянина, які встановлюються відповідно до Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
В Указі Президента України про введення воєнного стану зазначається вичерпний перелік конституційних прав і свобод людини і громадянина, які тимчасово обмежуються у зв’язку з введенням воєнного стану, із зазначенням строку дії цих обмежень, а також тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (пп. 5 п.1 ст.6 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Указом визначено, що на період дії воєнного стану запроваджено обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачених статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також введено тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Як пояснює Державна регуляторна служба України[1], при розгляді питання щодо здійснення регуляторними органами регуляторної діяльності в умовах воєнного стану необхідно виокремити два ключових аспекти:
1) процедурні питання здійснення регуляторної діяльності;
2) тимчасова зміна регуляторних повноважень.
Отже, згідно з приписами ч. 2 ст. 3 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» при прийнятті регуляторних актів з питань запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану застосовувати процедури, передбачені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не потрібно.
У випадках прийняття регуляторним органом актів, не пов’язаних із забезпеченням заходів правового режиму воєнного стану, регуляторна діяльність здійснюється за звичайними правилами.
Нагадуємо, що План запровадження та забезпечення заходів здійснення правового режиму воєнного стану затверджений розпорядженням КМУ № 181-р від 24.02.2022 р.
У разі необхідності отримання роз’яснень з питань регуляторної діяльності в умовах воєнного стану ДРС рекомендує звертатись на їхню офіційну електронну адресу: inform@drs.gov.ua, обов’язково зазначаючи найменування регуляторного органу, від якого йде запит, ПІБ та контакти мобільного телефону відповідального виконавця.
[1] Повний текст роз’яснення ви можете знайти на офіційному сайті ДРС за посиланням

Теги:
війна юрконсультація війна окупація
Джерело:
Пресцентр ініціативи "Децентралізація"

Поділитися новиною:
27 квітня 2025
Міжнародне партнерство територіальних громад України: дані моніторингу Мінрозвитку
Міжнародне партнерство територіальних громад...
За даними Міністерства розвитку громад та територій України, станом на 1 квітня 2025 року українські територіальні...
25 квітня 2025
Стратегічне планування в умовах війни: нові виклики - нові зміни
Стратегічне планування в умовах війни: нові...
В умовах повномасштабної війни стратегічне планування набуло нового змісту. За останні більш ніж три роки сотні...
25 квітня 2025
Запобігання та протидія домашньому насильству: Програма Polaris оголосила нові громади-партнерки
Запобігання та протидія домашньому насильству:...
Шведсько-українська Програма Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні» оголосила результати...
25 квітня 2025
В Парламенті зареєстрували ще один законопроєкт про реформування місцевих держадміністрацій
В Парламенті зареєстрували ще один законопроєкт...
22 квітня 2025 року в Парламенті був зареєстрований депутатський законопроєкт про внесення змін до Закону України...