В ході децентралізації ми хочемо максимально наблизити владу до людини. У кожному селі має бути представник влади, здатний допомогти, роз’яснити, розв'язати поточні питання жителів, які у компетенції місцевої влади. Ефективно налагодити цю роботу громада може в тому числі за допомогою старост. Це підтверджено досвідом об’єднаних громад, отже питання потрібності цього інституту зараз і в майбутньому не має виникати.
Про це сказав заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода під час онлайн-діалогу зі старостами, що відбувся в рамках ініціативи «Децентралізація на зв’язку».
«Інститут старост був важливою частиною успіху децентралізації на етапі добровільного об’єднання громад. Після створення нового адміністративно-територіального устрою на рівні громад, старости залишаються важливою ланкою у системі місцевого самоврядування. Зараз на центральному рівні вже немає дискусії, чи потрібен цей інститут, але ще залишаються питання, як зробити його більш ефективним і потрібним жителям громад на етапі розширення повноважень органів місцевого самоврядування», - зазначив В’ячеслав Негода.
Одним з найчастіших запитань старост, які вони надсилали до початку заходу, було створення на центральному рівні єдиного положення про старосту.
Відповідаючи на це запитання, експертка з юридичних питань Леся Федченко зазначила:
«Органам місцевого самоврядування, звичайно, було б зручно, якби їм дали шаблон положення про старосту, який вони б скопіювали та затвердили. Але складність в тому, що староста може здійснювати не лише повноваження, які чітко виписані в законі, а й функції, на які його/її уповноважить рада громади. Тому таке типове положення проблематично створити».
Своєю чергою, виконавчий директор Всеукраїнського об’єднання старост Станіслав Август вважає, що можна спробувати розробити не типове положення, а певний конструктор, щоб громада могла «збирати» положення, залежно від своїх потреб.
«Комусь потрібні додати нотаріальні дії, адміністративні послуги, військовий облік чи ще щось – ми даємо приклад, як це оформити в положенні. Звичайно, таке положення буде носити виключно рекомендаційний характер. Наша Асоціація спільно з Мінрегіоном працює над цим», - сказав він.
Більше запитань старост і відповідей на них, які звучали під час заходу – у наших наступних матеріалах.
«Децентралізація на зв’язку» - спільна ініціатива Мінрегіону та ГО «ДЕСПРО» і є одним з постійно діючих комунікаційних майданчиків, який забезпечує прямий діалог Мінрегіону з місцевим самоврядуванням.
Запропонуйте тему для діалогу, яка вас цікавить, і один з ефірів ми присвятимо саме цій темі.
08 травня 2025
Які дослідження потрібні для відновлення та стійкості України - опитування
Які дослідження потрібні для відновлення та...
Небайдужих українців, чия діяльність не пов’язана зі сферою науки та інновацій, запрошують взяти участь в...
08 травня 2025
Нове положення про команду супроводу в закладах...
На вебінарі з експертами Швейцарсько-українського проєкту DECIDE говорили про нове положення про команду супроводу в...
08 травня 2025
Вперше до Державного земельного кадастру внесли...
В Україні вперше внесено до Державного земельного кадастру відомості про функціональні зони на підставі...
08 травня 2025
Підтримка людей у складних життєвих обставинах:...
Дніпропетровщина демонструє, як завдяки співпраці Уряду та місцевої влади створюється система підтримки для людей у...