18 травня 2024
Децентралізація

Голови РДА проходять навчальний курс. Децентралізація змінила їх повноваження

Розпочалися онлайн-навчання голів районних державних адміністрацій.

Ініціатори – Офіс Президента України, Національне агентство з питань державної служби, Українська школа врядування.

Серед ключових тем - особливості здійснення РДА повноважень в умовах завершення реформи децентралізації. Адже завдання реформи – не лише підвищити рівень спроможності місцевого самоврядування, але й зміцнити систему територіальних органів виконавчої влади, зокрема місцевих державних адміністрацій.

Нагадаємо, що зі зміною адміністративно-територіального устрою, змінилися і параметри районів, і функціональна модель управління ними. Найголовніша зміна – це передача з районного рівня самоврядних функцій і бюджетних ресурсів громадам.

«Це означає, що більша частина самоврядних повноважень, які раніше районні ради делегували райдержадміністраціям, зараз відсутні. РДА максимально наблизилися до виконавчого органу префектурного типу, який здійснює майже на 100% функції виконавчої влади, а не функції місцевого самоврядування. Якщо раніше РДА практично відповідали за вирішення всіх питань в територіальних громадах районного значення - освіти, охорони здоров’я, ЖКГ, просторового і місцевого розвитку та інших, то зараз вони повинні переорієнтуватися на дві основні функції - координації і контролю. Саме у цьому напрямку буде продовжуватися реформування місцевих держадміністрацій», - на цьому під час онлайн-навчання наголосив заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.

За його словами, з прийняттям законопроекту про місцеві державні адміністрації (№ 4298),  останні набудуть більш чітких повноважень, що посилить їх інституційну спроможність. Прийняття закону очікується цієї осені.

Заступник Міністра детальніше зупинився на повноваженнях місцевих державних адміністрацій. Вони визначені Конституцією України. Серед інших, ст.119 Основного закону визначає, що місцеві держадміністрації забезпечують законність і правопорядок; додержання прав і свобод громадян; підготовку та виконання відповідних обласних і районних бюджетів; взаємодію з органами місцевого самоврядування.

«Взаємодія з громадами має вибудовуватися на партнерських відносинах. З іншого боку, РДА зобов’язані забезпечити виконання контрольних функцій за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади. Це норми законодавства, якими наділені місцеві держадміністрації. Держава делегувала низку повноважень місцевому самоврядуванні, тому повинна контролювати якість їх виконання, якість надання послуг громадянам», - підкреслив В’ячеслав Негода.

До слова, повноваження щодо порядку контролю регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 1999 р. № 339 «Про затвердження Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади». Документ регламентує чітку процедуру здійснення такого контролю.

Відповідно до Порядку, контроль здійснюється шляхом аналізу актів органів місцевого самоврядування, надання органами місцевого самоврядування інформації про виконання делегованих повноважень органів виконавчої влади, проведення перевірок діяльності виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Інші теми навчального курсу для голів районних державних адміністрацій – здійснення видатків на утримання органів державної влади на місцевому рівні; медична та освітні реформи; запобігання корупції.

31.08.2021 - 16:59 | Переглядів: 4849
Голови РДА проходять навчальний курс. Децентралізація змінила їх повноваження

Теги:

навчання В'ячеслав Негода район

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

18 травня 2024

Про стійкість, опір і відродження Охтирської громади - у документальному серіалі "Я залишаюсь"

Про стійкість, опір і відродження Охтирської...

Четверта серія документального серіалу "Я залишаюсь" - про Охтирську громаду Сумської області. У випуску -...

17 травня 2024

Мінекономіки планує змінити порядок державного стимулювання для індустріальних парків

Мінекономіки планує змінити порядок державного...

Міністерство економіки вперше озвучило деякі параметри програми державного стимулювання індустріальних парків для...

17 травня 2024

Облікова політика комунальних підприємств: правила складання та затвердження

Облікова політика комунальних підприємств:...

Який зміст облікової політики комунального підприємства та яким чином її затверджувати – про це у роз'ясненні...

17 травня 2024

Експерти відповіли на найбільш поширені запитання від комунальних підприємств про управління фінансами

Експерти відповіли на найбільш поширені...

Програма USAID DOBRE продовжує надавати консультаційну допомогу ТГ-партнерам. Одним із напрямів є допомога щодо...