15 липня 2024
Децентралізація

Як громаді на Львівщині вдалося сформувати більш якісну освітню мережу

Бібрська громада на Львівщині за допомогою Програми "U-LEAD з Європою" сформувала якісну освітню мережу.

Про це повідомляє Укрінформ  з посиланням на Львівський регіональний офіс Програми.

Бібрська громада утворилася у 2019 році та нараховує 18 тисяч жителів. Її основні наповнювачі казни - заклади та установи бюджетної сфери, дрібні підприємства та невелика кількість сільськогосподарського бізнесу. Перед громадою постало питання раціонального використання коштів та формування спроможної мережі освітніх закладів, адже були школи, які відвідувало 10 або й менше десятка учнів. Такі установи були величезним тягарем на бюджеті громади.

Тоді громада звернулася за допомогою до Львівського регіонального офісу Програми "U-LEAD з Європою". Представники тергромади відвідували численні семінари та індивідуальні консультації, аби зрозуміти, як оптимізувати освітню сферу.

Заступниця Бібрського міського голови з гуманітарних питань Оксана Довгаль розповіла, що також побувала в інших громадах, аби не лише на теоретичному рівні, але й на практиці побачити, як реалізується реформа освіти в інших громадах.

«Звичайно, не всі жителі громади відразу зрозуміли, що зміни потрібні», - зауважила заступниця очільника громади.

За її словами, люди вірили у популярні міфи про те, що не буде школи - не буде села, тому ці поширені вигадки довелося розвінчувати. Передовсім пояснювали, що йдеться не про закриття шкіл, а про покращення якості освітніх послуг для дітей, адже, згідно з дослідженнями, школярі, які навчаються у маленьких школах, відстають від решти на цілих два роки. У цій ситуації на перший план вийшла комунікація.

«Значного спротиву громади вдалося уникнути, хоча опір все одно був, бо дехто обурювався, що школярам доведеться раніше вставати, щоб дістатися до місця навчання. Проте їм пояснили, що нині не може бути індивідуального підходу до всіх, глобалізація триває, люди перебираються до міст, а в селах народжується усе менше дітей. Величезні приміщення, які збудовані ще за радянської влади, не раціонально використовувати далі за призначенням і вкладати у них все більше і більше коштів. Приміром, в одній із таких шкіл утримання одного з учнів сягало аж 91 тисячі гривень в рік», - зазначають у регіональному офісі.

Крім того, звертають увагу, що певний опір чинили також педагогічні працівники реформованих закладів, подекуди більше, ніж батьки школярів. Тому один з викликів, який стояв перед громадою, - це працевлаштування звільнених педпрацівників. Декому запропонували роботу у бібліотеці, а іншим - у сфері культури.

 

 

В результаті після реформування значно поліпшилися умови в навчальних закладах громади. Наприклад, в опорному закладі, який нині відвідують маленькі жителі громади - мультимедійне обладнання, гаряче харчування, спортзал, новий та гарний ремонт. Також покращилася й атмосфера, в якій навчаються діти.

 

 

Приміщення, які залишилися після оптимізації - не порожні. В одному з них місцевий священник облаштував собі оселю та гуртує дітлахів на літні табори та навчання. Триває активна співпраця громади та церкви. Частину приміщень планують здати в оренду, щоправда, очікують відповідного законопроєкту. А тоді через Prozzoro будуть шукати майбутніх орендарів.

Оксана Довгаль висловила вдячність Програмі "U-LEAD з Європою", яка разом з громадою пройшла нелегкий шлях та допомогла і експертними порадами, і в розробці документів для реформування освіти.

Фото: «U-LEAD з Європою»

Теги:

освіта

Область:

Львівська область

Громади:

Бібрська територіальна громада

Джерело:

Укрінформ

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

01 липня 2024

Швидка освітня допомога. Як громади співпрацюють навколо Центру професійного розвитку

Швидка освітня допомога. Як громади...

Авторка: Марія Булейко (Марковська) Центр професійного розвитку для педагогічних працівників у Верховині, що на...

27 червня 2024

Іршавська громада визначає пріоритети місцевого розвитку разом з жителями

Іршавська громада визначає пріоритети місцевого...

Як зробити громаду комфортною для всіх жителів? Щоб відповісти на це запитання, надзвичайно важливо залучити...

27 червня 2024

У Володимир-Волинській громаді місцевий бізнес розвивається попри воєнні виклики

У Володимир-Волинській громаді місцевий бізнес...

Наприкінці 2022 року Володимир-Волинська громада на Волині, як і тисячі інших населених пунктів в Україні, потерпала...

25 червня 2024

Соціальне таксі та паспортна станція: Білокриницька громада розширює послуги через муніципальне співробітництво

Соціальне таксі та паспортна станція:...

Відвідати банк або лікарню для людей з інвалідністю в Білокриницькій громаді, що на Рівненщині, — справжній виклик,...