Експертка Програми «U-LEAD з Європою» Алевтина Седоченко відповідає на питання громад про створення стратегії розвитку освіти.
Законодавство України, яке стосується децентралізації, зазнає змін, що націлені на збільшення спроможності територіальних громад щодо стратегічного планування свого розвитку і ефективного управління ресурсами для розвитку громади.
1 червня 2021 року Верховна Рада України у першому читанні ухвалила законопроєкт №5323 щодо внесення змін до Закону України «Про засади державної регіональної політики». Законопроєкт передбачає впровадження трирівневої системи стратегічного планування: держава – регіон – громада. Після остаточного затвердження змін до законодавства всі 1469 територіальні громади мають розробити і затвердити свої стратегії розвитку. В цих стратегіях розвиток освіти буде одним із основних розділів, адже найбільший відсоток виконання по видатках у бюджетах громад становлять видатки на освіту – у середньому, близько 50%.
Програма «U-LEAD з Європою» планує систематично відповідати на питання, що стосуються створення стратегії розвитку освіти в громадах.
Що дає громаді розроблення стратегії розвитку освіти?
Так, стратегія постає як основний планувальний документ, який окреслює ключові цілі і напрями розвитку. На основі стратегії розробляються відповідні цільові програми і проєкти розвитку, які конкретизують, деталізують і упорядковують комплекс заходів для досягнення стратегічних цілей в межах визначених часових і ресурсних можливостей.
Які ознаки якісної і робочої стратегії розвитку освіти в громаді?
1. Стратегія є комплексним документом, який розроблено з урахуванням принципів і напрямів державної політики, стратегії регіонального розвитку і стратегії розвитку громади. Це дає можливість громаді ефективно використовувати ресурси державного, обласного, місцевого бюджетів та залучати в освіту додаткові джерела фінансування.
2. Стратегія базується на комплексній аналітиці кількісних даних (статистичні звіти тощо) і якісних даних (соціальні дослідження, опитування мешканців тощо). Це дозволяє всебічно оцінити стан освіти в громаді та сформувати напрямки розвитку освіти з метою забезпечення якості і доступності освітніх послуг та задоволення освітніх потреб мешканців громади.
3. Мешканці громади, залучені до розроблення стратегії розвитку освіти в громаді, мають можливість надавати свої пропозиції, які враховуються органом, відповідальним за розроблення стратегії, проводяться громадські обговорення. Таким чином, громадськість причетна до ухвалення стратегічних рішень та розвитку відповідальності громадян за реалізацію ухвалених рішень.
4. Розроблена чітка система показників реалізації стратегії, що дозволяє системно здійснювати поточний̆ контроль, своєчасно координувати і корегувати процеси у разі змін нормативно-правових актів, внутрішніх та зовнішніх факторів.
5. Горизонт стратегічного планування визначається принаймні на 5-7 років, або більше, що дає можливість реалізовувати довгострокові проєкти, які сприяють розвитку освітньої «екосистеми» і якісним змінам, котрі позитивно впливають на розвиток всієї громади і життя мешканців громади.
Отже, розроблення стратегії розвитку освіти в громаді – як частина загальної стратегії розвитку громади або ж як окремий документ – є необхідним кроком для досягнення ефективного використання державних ресурсів і ресурсів громади для забезпечення якості і доступності освітніх послуг, розвитку людського капіталу і можливостей для всіх мешканців громади.
Поділитися новиною:
12 листопада 2024
Інституційний розвиток, підтримка громад,...
11 листопада Швейцарсько-український проєкт «Згуртованість та регіональний розвиток України», UCORD та Агенція...
12 листопада 2024
Ідеї, що зміцнюють місцеву економіку. Що таке креативні хаби, і як вони вдихають життя в громади
Ідеї, що зміцнюють місцеву економіку. Що таке...
Сьогодні економічний успіх громади визначається не лише кількістю вироблених товарів, а й здатністю генерувати нові...
12 листопада 2024
Мінрегіон у партнерстві з UCORD налагоджує комунікації з Агенціями регіонального розвитку
Мінрегіон у партнерстві з UCORD налагоджує...
Міністерство розвитку громад та територій України налагоджує комунікації з агенціями регіонального розвитку...
12 листопада 2024
Як громадам ставати регіональними полюсами зростання
Як громадам ставати регіональними полюсами...
Автори: Ярослав Жидик, асоційований партнер консалтингової компанії СІВІТТА Мирослав Кошелюк, експерт з місцевого...