Об’єднані громади отримали чималий бюджетний бонус, - експерти

Громади, особливо сільські, що добровільно об’єдналися задля формування своєї спроможності вирішувати питання місцевого значення,  отримали чималий бюджетний бонус. Про це йшла мова в програмі «Тема: Країна» Українського радіо. Питання соціально-економічного розвитку об’єднаних територіальних громад та їх фінансової спроможності в умовах бюджетної децентралізації обговорили за участі експерта з децентралізації влади, координатора проекту «Рада» Агентства США з міжнародного розвитку USAID Ігоря Парасюка, директора Офісу реформ у Дніпропетровській області Олени Тертишної та директора Офісу реформ у Запорізькій області Олександра Свистуна.

Ігор Парасюк на початку розмови зазначив, що об’єднані територіальні громади, які відповідають критеріям та вимогам чинного законодавства, фактично отримали статус міст обласного значення – прямі стосунки з державним бюджетом України та великий обсяг повноважень й іншу податкову базу.

«Найбільш високий рівень місцевого самоврядування і фінансової автономії є саме у міст обласного значення – у них найбільше вагомих і сталих  джерел надходжень,  і у них є набагато більше повноважень, ніж у маленьких міст, сіл, селищ (...) Новооб’єднані громади, якщо вони досягають тих критеріїв, які передбачені законом, отримують дві речі – це можливість мати прямі стосунки з державним бюджетом України, минуючи обласний і районний рівень, та отримують такий статус, який є у міст обласного значення. Вони отримують  ПДФО 60% - це найбільш стабільне джерело доходу, вони отримують єдиний податок, частку від продажу підакцизних товарів, плату за землю, податок на нерухомість… Вони також мають право найбільш легко доступатися до коштів державного фонду регіонального розвитку через підготовку інфраструктурних проектів. За законодавством України, це кілька мільярдів гривень щорічно і це велика сума для того, щоб щось змінити в цих громадах. Також є такі фінансові джерела, як державні програми, інфраструктурна субвенція», - поінформував Ігор Парасюк.

Конкретні приклади переваг об’єднаних територіальних громад навела директор Офісу реформ у Дніпропетровській області Олена Тертишна.

«Досить великий бонус,  особливо сільські громади, які об’єдналися, отримали від держави. Зараз в них бюджетне наповнення таке, як у міст обласного значення. От, до прикладу,  Богданівська сільська об’єднана громада сьогодні має загальний бюджет 57 мільйонів гривень,  тоді, коли до об’єднання 3 сільські ради, що входять до цієї громади, сукупно мали 20 мільйонів гривень (…) Це збільшення можливостей для розвитку цих територій», - сказала Олена Тертишна.

Вагомими джерелами наповнення об’єднаних територіальних громад  експерт Ігор Парасюк назвав можливість залучати інвестиційні кошти. Раніше в громад таких повноважень не було. Сприятиме залученню інвестицій передача в юрисдикцію об’єднани громад земель за межами поселень.

Директор Офісу реформ у Запорізькій області Олександр Свистун повідомив, що в області планується створення Агенції регіонального розвитку, яка б взяла на себе функції залучення інвестицій в розвиток території регіону.

А у Дніпропетровській області за підтримки Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO провели спеціальний дистанційний навчальний курс з підготовки інвестиційних проектів. За словами Олени Тертишної, під час курсу учасники, а це представники об’єднаних громад і тих, які тільки планують об’єднатися, підготували 61 проект, частина яких спрямована до Державного фонду регіонального розвитку, частина буде презентована потенційним інвесторам.  

Повну версію програми «Тема: Країна» Українського радіо слухати ТУТ

Щотижнева програма «Тема: Країна» Українського радіо, яка присвячена актуальним питанням реформи місцевого самоврядування, децентралізації влади, виходить за організації Комунікативної групи при Центральному офісі реформ та за сприяння Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.

14.01.2016 - 19:52 | Переглядів: 14470
Об’єднані громади отримали чималий бюджетний бонус, - експерти

Теги:

Тема Країна створення спроможних громад

Область:

Дніпропетровська область Запорізька область

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

06 вересня 2024

«DECIDE: ВІДБУДОВА»: в ліцеї Ріпкинської громади облаштували сучасне укриття

«DECIDE: ВІДБУДОВА»: в ліцеї Ріпкинської...

У ліцеї Ріпкинської громади, що на Чернігівщині, відтепер є сучасне укриття, яке стане безпечним та комфортним...

06 вересня 2024

Огляд нових змін до закупівельного законодавства. Закупівля робіт (запис вебінару)

Огляд нових змін до закупівельного...

Програма USAID DOBRE провела вебінар на тему: «Огляд нових змін до закупівельного законодавства. Закупівля робіт»....

06 вересня 2024

Житомирська область та американський штат Індіана підписали меморандум про співпрацю

Житомирська область та американський штат...

Президент України Володимир Зеленський у Києві зустрівся з губернатором штату Індіана (США) Еріком Холкомбом. У...

06 вересня 2024

Олексій Кулеба окреслив основні засади роботи

Олексій Кулеба окреслив основні засади роботи

Продовження реформи місцевого врядування з посиленням ефективності управління, координації та взаємодії в умовах...