Староста: короткі відповіді на актуальні запитання

Статус та повноваження. Статус та повноваження старости визначаються статтею 54-1 Закону України від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280). Відповідно до частин 1 - 3 цієї статті Закону:

  • староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови;
  • староста є членом виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за посадою і працює в ньому на постійній основі;
  • порядок організації роботи старости визначається цим та іншими законами, а також Положенням про старосту, затвердженим сільською, селищною, міською радою.

Перелік повноважень старости визначається частиною 4 вказаної статті Закону.

Порядок затвердження старост. Старост новообраній раді доведеться затвердити заново. Це стосується як старост, яких у свій час обирали на перших виборах до рад попередніх скликань, так і осіб, які на момент відкриття першого пленарного засідання ради виконували обов’язки старост – їхні повноваження припиняються (порядок припинення повноважень таких осіб – тема для окремої публікації).

Затверджувати нових старост на посадах буде новообрана рада (ч. 1 ст. 54-1 Закону № 280).

Законодавством не деталізовано процедуру затвердження старост, визначено лише що пропозиції щодо кандидатури старости має вносити відповідний сільський, селищний, міський голова.

Ніхто не забороняє провести у громаді, якщо депутатський корпус або відповідний голова будуть вбачати це за доцільне, консультацій чи обговорень щодо кандидатур старост. Більше того, таке залучення громадськості до консультацій щодо кандидатур старост вже стає поширеною практикою.

Територія компетенції старости. Дійсно, чинний Закон № 280 відносить затвердження старостинських округів до компетенції рад об’єднаних територіальних громад (див. ст. 1, ч. 3 ст. 26 Закону № 280), так само, як і затвердження Положення про старосту.

Водночас, це не перешкоджає новообраним радам законно та якісно організувати діяльність старост на своїх територіях. Зокрема, з метою забезпечення належного представництва в ОМС старостами всіх сільських населених пунктів відповідної територіальної громади, сільські, селищні, міські ради можуть у рішенні про призначення старост можуть визначити населені пункти або частину території територіальної громади, в яких представництво інтересів їх жителів здійснюється відповідним старостою.

Щодо Положення про старосту – до врегулювання на законодавчому рівні права та обов’язки старости визначаються посадовою інструкцією, як це відбувається, наприклад, у випадку із заступниками сільського, селищного, міського голови, а порядок взаємодії старости з виконавчим комітетом та відповідною радою – регламентами роботи цих органів чи рішенням ради про розподіл повноважень. При цьому посадова інструкція старости має базуватися на приписах ст. 54-1 Закону № 280.

Проходження служби в ОМС. Староста є посадовою особою місцевого самоврядування, на нього поширюється дія Закону України від 07.06.2001 р. № 2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування». Так, згідно статті 10 цього Закону прийняття на службу в ОМС на посаду старости здійснюється шляхом затвердження відповідною радою. Статтею 14 цього Закону посаду старости віднесено до шостої категорії посад в ОМС, а відповідно до статті 15 Закону особам, які займають посади, віднесені до шостої категорії, може бути присвоєно 13, 12 і 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування. Частиною 3 статті 15 Закону визначено, що ранги старостам присвоюються рішенням відповідної ради в межах відповідної категорії посад. Згідно частини 2 статті 17 Закону старости не підлягають атестації. На старост поширюється обмеження щодо граничного віку перебування на службі в ОМС, передбачене статтею 18 Закону. 

Вимоги до старост. У зв’язку з тим, що посаду старости статтею 3 Закону України від 07.06.2001 р. № 2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування» віднесено до виборних посад, на які особи затверджуються відповідною радою, до цієї посади не встановлюються вимоги щодо рівня освіти, досвіду роботи тощо. Не містять таких вимог щодо старост і Типові професійно-кваліфікаційні характеристики посадових осіб місцевого самоврядування, затверджені наказом Національного агентства України з питань державної служби від 07.11.2019 р. № 203. Таким чином, до старост застосовуються положення частини 1 статті 5 вказаного Закону, згідно якої право на службу в ОМС мають громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, терміну проживання на відповідній території. Положення частини 2 статті 5 Закону (щодо відповідної освіти і професійної підготовки, володіння державною мовою) до старост не застосовується, так як ця норма поширюється на осіб, які призначаються на посади в ОМС.

17.11.2020 - 09:15 | Переглядів: 98519
Староста: короткі відповіді на актуальні запитання

Теги:

староста юрконсультація

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:
Default image
Василь
17.11.2020 - 10:45
Доброго дня. Чи можу я,військовослужбовець за контрактом ,бути призначеним старостою з залишенням на військовій службі? Чи треба звільнятись?Дякую.
Відповісти
Default image
Тетяна
17.11.2020 - 12:29
Коли людина обрана депутатом ОТГ, а має намір стати старостою, коли він повинен відмовитись від представницького мандата.
Відповісти
Profilepic
Роман Малиновський
17.11.2020 - 12:33
В частині 1 статті 10 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», поняття «Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування» застосовується і до посади староста, яка затверджується відповідною радою. Частиною 2 статті 10 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», встановлено, проведення конкурсу, ВИПРОБУВАННЯ та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Якщо до осіб які затверджуються на посаду «Староста» застосувати ВИПРОБУВАНЯ, про що як в положенні про старосту, так і в посадовій інструкції прописати, що за рішенням ради може встановлюватися ВИПРОБУВАННЯ в порядку визначеному законодавством України про державну службу. Чи є якійсь обмеження щодо цього?
Відповісти
Default image
Тетяна
17.11.2020 - 15:41
Чи є вікові обмеження на посаду старости ?
Відповісти
Default image
Віктор
19.11.2020 - 09:01
Доброго дня? До призначення на посаду старости я працював вчителем і мав першу катугорію, чи прирівнюється категорія вчителя до рангу посадової особи місцевого самоврядуванн?
Відповісти
Default image
Наталія
20.11.2020 - 12:38
Доброго дня! На яких умовах може працювати священник, обраний на посаду старости?
Відповісти
Profilepic
Елена Авдюшкина
22.12.2020 - 22:18
Zroj ls.xbq ltgenfn slt yf cnfhjcne? rjkb dsy crkflf' ltgenfncmrs gjdyjdf;tyyz lj pfndthl;tyyz yf gjcfls cnfhjcnb xb gsckz&
Відповісти
Profilepic
Елена Авдюшкина
22.12.2020 - 22:20
Діючий депутат має намір стати старостою. Коли він складає депутатські повноваження , до затвердження його на посаду старости чи після на тій же сесії, що затверджували старостою?
Відповісти
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

18 листопада 2024

Аналіз реверсної дотації на 2025 рік: експертний огляд

Аналіз реверсної дотації на 2025 рік:...

У контексті активних обговорень під час розгляду державного бюджету на 2025 рік Ігор Онищук, експерт...

18 листопада 2024

Долучайтеся до громадського обговорення проєкту Плану заходів з безбар’єрності на 2025-2026 роки

Долучайтеся до громадського обговорення проєкту...

Усі небайдужі громадяни, профільні громадські організації та експерти мають змогу надати пропозиції до Плану заходів...

18 листопада 2024

«Кластери Відродження» - конкурс грантів від проєкту UCORD з бюджетом у 1,5 мільйони швейцарських франків

«Кластери Відродження» - конкурс грантів від...

Проєкт UCORD оголосив конкурс грантів «Кластери Відродження», спрямований на підтримку культурних партнерських...

18 листопада 2024