Авторка: Віра Козіна, експертка з юридичних питань
Часто нам ставлять запитання, чи потрібно знову проводити вибори, коли новообраний депутат місцевої ради відмовляється від свого мандату, щоб, наприклад, стати старостою. У цьому матеріалі спробую коротко пояснити, від чого це залежить.
Нагадаю, що питання дострокового заміщення депутатів регламентуються Розділом 41 Книги четвертої Виборчого кодексу України (далі – ВКУ).
Усе залежть від того, на якій саме стадії особа, що балотувалася депутатом місцевої ради, вирішить, що вона не бажає здійснювати ці повноваження, а також від того, за якою системою проходили вибори у громаді.
Згідно з ч. 1 ст. 283 ВКУ особа, обрана депутатом місцевої ради, для її реєстрації зобов’язана подати до територіальної виборчої комісії з відповідних місцевих виборів (далі – ТВК) протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів виборів заяву про реєстрацію її депутатом, а також, у разі необхідності, - копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата. Цей строк може бути продовжений за рішенням ТВК у разі наявності поважних причин (ч. 2 ст. 283 ВКУ).
Якщо особа, обрана депутатом, вирішить не приймати цей статус ще на стадії реєстрації у ТВК, вона може або повідомити про це комісію, або просто проігнорувати вимоги щодо подання вищезгаданих документів у встановлений строк.
Тоді ТВК згідно ч. 3-5 ст. 283 ВКУ у п’ятиденний строк після завершення терміну подачі відповідних документів прийме рішення:
для територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч (самовисування) |
для обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради з кількістю виборців 10 тисяч і більше (випадки, коли особу було обрано депутатом за виборчим списком місцевої організації партії) |
про визнання особи такою, що відмовилася від депутатського мандата, та призначення повторних виборів відповідно депутата у багатомандатному виборчому окрузі |
про визнання особи такою, яка не набула депутатського мандата, та визнає обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати у відповідному територіальному або єдиному багатомандатному виборчому списку кандидатів від відповідної організації партії, за яким було обрано особу, яка не набула мандата |
Інша справа, якщо обраний депутат був зареєстрований у ТВК, після першої сесії новообраної ради "склав присягу" (на сесії оголошено результати виборів депутатів), але у подальшому не захотів здійснювати відповідні повноваження. Наприклад, у зв’язку із обранням його на другій чи якійсь наступній сесії старостою чи іншою посадовою особою місцевого самоврядування.
Тоді депутат повідомляє свою місцеву раду про складення повноважень депутата, і місцева рада має звернутися до ТВК із відповідною заявою. Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» така інформація подається місцевою радою до ТВК невідкладно після дострокового припинення повноважень депутата.
Як бути далі? Якщо у Вашій громаді кількість виборців перевищує 10 тисяч, або це сталося у обласній, районній чи у районній у місті раді, то відповідно до ст. 284 ВКУ за рішенням відповідної виборчої комісії депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у відповідному територіальному або єдиному виборчому списку від цієї організації партії у порядку, передбаченому ч. 5 ст. 283 ВКУ.
Якщо ж на території Вашої громади зареєстровано менше 10 тисяч виборців, будуть діяти правила ст. 285 ВКУ, згідно з якою відповідна територіальна виборча комісія має призначити проміжні вибори. Проміжні вибори депутатів призначаються ТВК у десятиденний строк з дня надходження до комісії повідомлення відповідної місцевої ради про дострокове припинення повноважень депутата ради, але не пізніш як за шістдесят днів до дня проведення найближчих проміжних виборів. Згідно з приписами абз. 2 ч. 1 ст. 5 ВКУ найближчі проміжні вибори будуть проводитись в останню неділю березня 2021 року.
17 січня 2025
Стратегічна сесія: порядок та умови проведення
Стратегічна сесія: порядок та умови проведення
Стратегічна сесія – важливий етап у процесі складання завдання для комплексного плану. Це обов’язковий публічний...
17 січня 2025
Тернопільська ОВА та Програма Polaris...
Представники Програми Polaris провели зустріч із керівництвом Тернопільської обласної військової адміністрації:...
17 січня 2025
UCORD та європейський менторинг: як українські агенції регіонального розвитку стають сильнішими
UCORD та європейський менторинг: як українські...
Одним із напрямів інституційної підтримки, яку надає проєкт UCORD агенціям регіонального розвитку (АРР) у...
17 січня 2025
Комісії ради: від ідеї до інструменту ефективного управління
Комісії ради: від ідеї до інструменту...
Комісії ради — це, так би мовити, серце місцевого самоврядування, інструмент, що дозволяє депутатам детально вивчати...