17 квітня 2024
Logo slogan

Як громади на Вінниччині впроваджують бюджет участі

Практика впровадження бюджету участі як одного з механізмів фінансової децентралізації досить поширена серед ОТГ Вінниччини. Громадський бюджет - це інструмент, який дозволяє залучати громадян до реалізації проєктів розвитку територій, підсилювати рівень прозорості та ефективності використання кошторисів громад, збільшувати довіру між владою та мешканцями міст і сіл. Про це повідомила радниця з місцевих фінансів та управління Вінницького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою» Інна Святна.

 

Інна Святна

 

«Вже близько третини об’єднаних громад Вінничини впроваджують громадський бюджет. Це впливає на прозорість місцевих бюджетів і дозволяє органам влади зрозуміти потреби жителів різних цільових груп. Вінниччина відрізняється нестандартними проєктами, що реалізуються завдяки бюджету участі. Зазвичай, проєкти, що пропонуються, передбачають вирішення питань благоустрою, але, як показує голосування, жителі можуть зосереджувати увагу органів влади на проблемі, яка, можливо, залишається поза увагою. От наприклад Якушинецька ОТГ впроваджує ініціативу щодо належного утримання безпритульних тварин. Мешканці громад області пропонують цікаві проєкти з організації дозвілля та з екологічного напрямку», - зазначила Інна Святна.

Серед ОТГ області, які використовують механізми партиципаторного бюджету - Вінницька, Хмільницька, Тульчинська, Немирівська, Глуховецька, Томашпільска, Дашівська, Брацлавська об’єднані територіальні громади. Безперечними лідерами є місто Вінниця, де на 2020 рік виділили 7 млн грн для реалізації 12 проектів, а також Хмільницька громада, що з 2017 року щорічно фінансує бюджети участі на суму 1 млн грн.

Вперше цьогоріч реалізуватимуть проєкти громадських ініціатив у Тульчинській ОТГ.

«Проєктами-переможцями конкурсу бюджету участі стали три ініціативи. Це – благоустрій зони відпочинку та інклюзивний ігровий дитячий майданчик на території Центру «Промінь надії» вартістю 371 тис. грн, проєкт «Зроби людям добро» - соціальна перукарня вартістю 100 тис. грн та створення мистецького центру «ArtМІСТо» - 100 тис. грн. Для активістів Тульчинської ОТГ ми проведли серію тренінгів із проєктного менеджменту завдяки підтримці міської ради та благодійної громадської організації «Життя і розвиток громад». Ми провели також інформаційну кампанію щодо можливостей реалізації проєктів розвитку, а також забезпечили функціонування відповідної платформи для онлайн-голосування», – розповіла Наталія Гнатенко, начальниця відділу економіки, стратегічного планування та інвестиційного розвитку Тульчинської міської ради.

 

«Зроби людям добро» - соціальна перукарня у Тульчинській ОТГ Мистецький центр «ArtМІСТо»  у Тульчинській ОТГ

 

Активізувались мешканці й у напрямку розвитку території у Брацлавській ОТГ. Жителі громади запропонували три невеликі проєкти, які профінансувала селищна рада. Як повідомив Антон Кухлєв, начальник відділу проєктної діяльності та міжнародного співробітництва Брацлавської селищної ради, загальна вартість проєктів громадських ініціатив склала 50 тис. грн. Це проведення першого міні-марафону в рамках організації спортивного дозвілля молоді, встановлення вуличних спортивних тренажерів у селі Монастирська Брацлавської ОТГ, а також виготовлення і розміщення знаків туристичної навігації на об’єктах культурно-історичної спадщини (на території громади 10 таких об’єктів).

«Впровадження бюджету участі ми розпочали із тренінгів та інформування населення про можливості реалізації громадських ініціатив, а також організували голосування онлайн та офлайн. Вартість підтриманих проєктів не вийшла за рамки передбаченого кошторису, тож вони вже профінансовані», - повідомив Антон Кухлєв.

 

Обговорення проектів бюджету участі у Брацлавській ОТГ Тренінги з реалізації громадських ініціатив у Брацлавській ОТГ

 

Популярними ініціативами мешканців Глуховецької селищної ОТГ є розвиток спорту та облаштування спортивних об’єктів. Цьогоріч громада реалізує 4 такі проєкти. Крім того, заплановано фінансування двох пропозицій із благоустрою. Вартість кожного проєкту складає 30-40 тис. грн.

Експерти наголошують, що кожна громада має свою специфіку щодо можливостей впровадження бюджету участі. Важливим моментом є забезпечення платформи для голосування, адже для міст характерними є онлайн-інструменти, а для сільських громад потрібно врахувати можливість відбору проєктів через пряме ознайомлення та голосування.

«Місцеві бюджети ОТГ Вінниччини мають тенденцію до зростання. Громади вже мають ряд здобутків щодо упорядкування території, благоустрою, розвитку комунального господарства тощо. Більшість ОТГ можуть виділити із кошторису до 100 тис. грн на проєкти бюджету участі та ефективно їх реалізувати. Фінансування здійснюється, як правило, із капітальних видатків, хоча це можуть бути і видатки бюджету розвитку. Характерною особливістю громад області є прагнення мешканців до комфорту та естетики територій. Сьогодні люди хочуть бачити фонтани, клумби, парки, сквери, сучасні зони відпочинку, цікаві ігрові та розвиткові проєкти, адже здебільшого вони вже мають освітлені вулиці, водогони, відремонтовані школи і садочки. Бюджет участі – це демократичний процес, покликаний не тільки покращити якість життя людей, а й підвищити рівень обізнаності мешканців ОТГ щодо можливостей місцевого самоврядування та реформи децентралізації в цілому», - сказала Інна Святна.

Поділитися новиною:

Читайте також:

17 квітня 2024

Реформа профільної середньої освіти: підбито підсумки аналітичного етапу розробки Стратегії

Реформа профільної середньої освіти: підбито...

Продовжується робота над розробленням Стратегії реформи профільної середньої освіти. 9 квітня пройшло обговорення...

17 квітня 2024

Субвенція на облаштування укриттів у закладах освіти на 2024 рік: особливості розподілу (інфографіка)

Субвенція на облаштування укриттів у закладах...

Уряд затвердив порядок розподілу субвенції на облаштування укриттів у закладах освіти на 2024 рік. Кабінет...

17 квітня 2024

17 квітня 2024

Оржицька громада створює стратегію розвитку за підтримки міжнародних партнерів

Оржицька громада створює стратегію розвитку за...

Оржицька громада, що на Полтавщині, визначає свій шлях розвитку. Оржицька громада, що в Полтавській області,...