Кирилівська громада Запорізької області взяла у штат власного управління освіти 11 осіб, щоб годувати дітей з трьох своїх шкіл. А безпосередньо на харчування заклала до бюджету близько 3 млн грн
Автор: Дмитро Синяк
Загалом створення комунальних підприємств для вирішення усіх потреб громади – не надто прогресивний крок. В ідеалі послуги мешканцям мають надавати ті чи інші підприємства, а громада повинна лише платити за це і контролювати якість. Однак на практиці такий «ідеальний рецепт» можна застосовувати далеко не завжди. Наприклад, у трьох школах Кирилівської ОТГ Запорізької області весь час стикалися з проблемою пошуку добросовісних підрядників для харчування дітей.
- У школі села Атманай лише 92 дитини, через що підприємці, які годували там дітей за кошти громади, не отримували великого прибутку, – розповідає «Децентралізації» голова Кирилівської ОТГ Іван Малєєв. – Ця школа трохи «на відшибі», за лиманом, та коли там з’являлися перевірки з нашого відділу освіти, то щоразу фіксували незадовільний рівень надання послуг з харчування дітей. Аби скоротити власні витрати, підприємець, наприклад, зменшував розмір котлети до невеличкого жмутика м’яса. Або через день готував вівсянку на воді, яку ніхто з дітей не їв. І хоча ми виділяли на один дитячий обід 25 грн, близько 10-15 грн з них осідало у кишенях цього підприємця. А інших бажаючих годувати дітей у віддаленому селі нам знайти не вдалося…
А у школі села Охримівка, де навчаються 180 школярів, дітей взагалі не годували. Незадовільна ситуація з харчуванням була й у центральній Азовській школі, що у селі Кирилівка, а також у кількох садочках громади. При цьому витрати на харчування дітей постійно зростали, бо зростала і кількість дітей з малозабезпечених родин у цих школах та садочках, яких громада мала забезпечувати їжею безоплатно. Зрештою виявилося, що до пільгових категорій належать близько 60% школярів, яких загалом у громаді майже 700. І тоді керівництво Кирилівської ОТГ зважилося на нестандартний крок.
- Ми зрозуміли, по-перше, що аби якісно годувати дітей, нам треба робити це самим, – веде далі Іван Малєєв. – А по-друге, що коли годуватимемо всі 100% учнів та відвідувачів садочків, не надто переплатимо. Тож депутати погодили виділення близько 1 млн грн на реконструкцією шкільних харчоблоків та інвентар для них і ще близько 3 млн грн – на зарплати працівникам їдалень та на продукти. Ми відмовилася від послуг приватних підприємців, які організовували харчування у школах громади і взяли до відділу освіти та молоді 11 осіб, переважно кухарів та їхніх помічників. Шестеро з них працюють в Азовській школі, де харчоблок ми створили з нуля.
Голова громади особливо пишається шведською лінією роздачі їжі в Азовській школі, яка запрацювала після новорічних канікул. Відтепер кожен школяр самостійно обирає собі страви із запропонованого меню.
- Противники ідеї запровадження безкоштовного харчування у школах казали, що діти не їстимуть половину їжі, залишатимуть у тарілках перше, але завдяки можливості вибору такої проблеми вдалося уникнути, – каже голова громади. – Тепер кожен їсть те, що йому до вподоби. Та головне навіть не це. Завдяки «харчовій реформі» нам вдалося суттєво покращити якість харчування. Бо підприємець працює на себе, а відділ освіти – на громаду. Я пишаюся тим, що усі школярі та вихованці дитсадочків, незалежно від соціального статусу та майнового стану їхніх родин, отримують повноцінну збалансовану їжу.
Реалізувавши цей проект, який перший заступник кирилівського селищного голови Марина Логінова назвала «найсоціальнішим з усіх проектів за останні кілька років», керівництво громади стикнулося з несподіваною проблемою. Виявилося, що управління освіти та молоді цілком може безоплатно годувати дітей, а от вчителів та інших шкільних працівників годувати навіть за гроші не має права. І тепер треба або збільшувати витрати і забезпечувати безоплатними обідами також і вчителів, або створювати комунальне підприємство, яке займатиметься харчуванням працівників управління освіти, а заодне й інших закладів громади. Таким чином можна було би нівелювати сезонність у роботі працівників шкільних їдалень, які не працюють під час канікул. Також Кирилівська ОТГ має доукомплектувати харчоблоки шкіл та дитячих садків, що планується зробити протягом цього року.
Бюджет Кирилівської громади на цей рік – 90 млн грн, з яких 60 млн грн – власні надходження.
Теги:
молодь управління освітою репортаж
Область:
Запорізька областьГромади:
Кирилівська територіальна громадаДжерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація»
Поділитися новиною:
25 жовтня 2024
«Стосунки між громадами треба було узаконити». Як Богородчанська громада співпрацює з сусідами
«Стосунки між громадами треба було узаконити»....
Марія Булейко (Марковська) Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Богородчанської селищної ради, що на...
18 жовтня 2024
У Лановецькій громаді стартував унікальний проєкт підтримки місцевого бізнесу
У Лановецькій громаді стартував унікальний...
У Ланівцях офіційно стартувала програма фінансової підтримки місцевого бізнесу, розроблена в межах Програми USAID...
14 жовтня 2024
У Терешках обладнали сучасне укриття в школі....
Авторка: Марія Булейко (Марковська) У Терешківській громаді, що на Полтавщині, – три заклади загальної середньої...
02 жовтня 2024
«Хто був вільний – спускалися і допомагали». Як...
Авторка: Марія Булейко (Марковська) У 2022 році ворог розташовувався навколо Носівської громади, що на...