15 червня 2024
Децентралізація

Як прискорити реформу в Покровському районі Донеччини

У Покровському районі на Донеччині поки не створено жодної ОТГ, хоча роботи там багато. Цей район особливий за адміністративно-територіальним устроєм. Чотири міста обласного значення: Покровськ, Мирноград, Селидове, Новогродівка – знаходяться в оточенні населених пунктів району. Два з цих міст мають у підпорядкуванні менші міста – Родинське знаходиться в складі Покровська, а Українськ та Гірник у складі Селидового.

Кожне місто обласного значення має стати центром об’єднаної територіальної громади. За Перспективним планом у Покровському районі має бути створена також Удачненська селищна ОТГ. А частина району взагалі відійде до окремої адміністративної одиниці – Курахівської ОТГ, більша частина якої – це Мар’їнський район.

Розв’язати купу питань адміністративного устрою, щоб прискорити процеси децентралізації в Покровському районі – лише частина проблем, які треба вирішувати при втіленні реформ. Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» супроводжує усі процеси створення об’єднаних громад у регіоні, в тому числі в проблемному районі.

З черговими робочими візитами експерти Донецького ЦРМС проїхали майбутніми адміністративними центрами потенційних ОТГ, щоб розібратись, чи можливо і в якому форматі створення в Покровському районі об’єднаних громад.

 

 

Мирноград окремо чи єдина громада

 

До Мирноградської міської ОТГ із центром у Мирнограді мають приєднатись села та селища шести рад: Новоекономічної, Гродівської, Маринівської, Новоолексіївської , Миролюбівської та Івнівської. Але селяни хвилюються, що матимуть більше клопоту, аніж переваг після об’єднання.

У Мирнограді зменшуються бюджетні надходження через моноорієнтовність економіки міста. І тому головне хвилювання з боку селян, що гроші з сільських територій будуть використовуватись для розвитку міста, а не сіл. Проте в Мирнограді розмірковують над диверсифікацією економіки та способами розвитку об’єднану громаду. Зараз у потенційної Мирноградської ОТГ існують два варіанти створення. Перший – окремо Мирноград як об’єднана громада, окремо сільська територія. Другий варіант – єдина громада, як зазначено за Перспективним планом.

 

 

«За діючим законодавством міста обласного значення вже визнані об’єднаними громадами, а містяни вже живуть в умовах ОТГ та отримують усі переваги децентралізації, - коментує Сергій Івахнін, директор Донецького ЦРМС. – З іншого боку, за діючим законодавством, міста мають об’єднуватись із сусідніми територіями, щоб стати ОТГ. Окремо місто сам на сам може залишитись за тієї умови, якщо вся сільська територія об’єднається в громаду, а містові не буде з ким вже об’єднуватись. Необхідні повноваження вони вже мають, а значить, такий сценарій також можливий».

Функції адміністративного центру сільської громади може взяти на себе Новоекономічне. У селищі готові спробувати створити ОТГ з рештою сіл та селищ, які за Перспективним планом визначені в потенційній Мирноградській ОТГ. Не вийде – готові взаємодіяти з містом та формувати ОТГ разом. Свого часу Новоекономічне вже намагалось пройти шлях об’єднання, але спроби не були успішними. Будуть намагатись знову об’єднатися, подальший розвиток децентралізаії тут залежатиме від результатів цієї спроби.

 

З ким об’єднуватись Покровську

 

Місто Покровськ має статус міста обласного значення. А значить, ніби то існує можливість скористатись спрощеним принципом створення ОТГ шляхом приєднання сільських територій, як це дозволено законодавством з весни минулого року. Покровськ готовий йти на приєднання за Перспективним планом. Навіть більше, розглядає можливості об’єднання з тими населеними пунктами, які входять до потенційної Удачненської ОТГ та створення великої Покровської ОТГ, більшої, ніж зазначено в Перспективному плані.

Проте Покровську проблематично скористатись принципом приєднання територій. Він не зможе приєднати Удачненську громаду, бо вона зазначена окремою ОТГ за Перспективним планом, і місто Родинське, бо законодавством не прописаний принцип приєднання міста до іншого міста. Щоб створити велику Покровську громаду, можна піти шляхом об’єднання.

 

Як об’єднати місто з містом

 

«У Донецькій області аж 15 міст обласного значення – і це тільки на підконтрольній українській владі території. Хоча законодавство, яке спрощує процедуру створення об’єднаних громад навколо міст обласного значення, прийняте, багато складних моментів там не враховані, - коментує Максим Ткач, радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС. – У таких випадках, коли одне місто підпорядковане іншому, можна створювати громаду лише об’єднанням, а не приєднанням».

Експерт додає також, що законодавством не прописаний інститут представництва в раді та виконкомі, коли місто доєднається до міста. В сільських територіях це старости, а щодо міст нема визначеності, хто саме має представляти інтереси одного міста в складі іншого міста, адміністративного центра громади.

 

Чому в Селидовому не рухається реформа

 

До речі, така ж ситуація і в Селидовому, де до складу Селидівської ОТГ має увійти місто Українськ. Ідуть дискусії про територіальний формат об’єднання: Українськ уже розглядав можливості створення окремої Української ОТГ не за діючим Перспективним планом.

При створенні Селидівської ОТГ будь-якого формату існують проблеми адміністративно-територіального устрою. До складу Селидового входить село Комишівка, яке підпорядковане місту, але територіально відірване від нього та розташоване на території Миколаївської сільської ради. За Перспективним планом Миколаївка має увійти до складу Новогродівської ОТГ. Щоб вирішити цю проблему, потрібне рішення Селидівської міської ради про передачу Комишівки до складу Миколаївської сільської ради.

У цій частині Покровського району децентралізація також не рухається, бо окрім наявності проблемних питань нема визначеності щодо формату об’єднання.

 

Удачненську громаду планують зменшити

 

Потенційна Удачненська ОТГ – єдина селищна громада на території Покровського району, але вона виходить дуже велика за територією. Тут бачать своє майбутнє в складі компактної громади не в такому форматі, як зазначено в Перспективному плані. Готові на самостійне життя, проте послуги мають намір отримувати в Покровську через міжмуніципальні договори.

 

 

Валерій Дугельний, Удачненський селищний голова, стверджує, що визначена за Песпективним планом територія для створення Удачненської ОТГ не підходить: занадто великі відстані від адміністративного центру громади від крайніх сіл виходять, десь 40 кілометрів.

«Ми хочемо створити громаду з населених пунктів трьох рад: Удачненської, Сергіївської та Першотравневої. За перспективним планом Першотравнева рада має об’єднатись у громаду не з нами, а з Покровськом. Але такий поділ території не логічний: діти з Першотравневого вчаться в Удачненській школі. Якщо вийде об’єднати села трьох сільрад, то наступним кроком доєднаємо Гришине та Пісчане», - розповідає Валерій Дугельний.

В Удачному вже пройшли громадські обговорення, на кінець серпня –початок вересня плануємо винести на розгляд депутатів Удачненьскої селищної ради питання про створення ОТГ в такому форматі. Потім дамо запрошення сусідам, а ті в себе проведуть обговорення та будуть приймати відповідні рішення.

 

Діалогові зустрічі за спроможний формат

 

На думку експертів Донецького ЦРМС, сільським та селищним громадам, які мають намір об’єднуватись, треба буде довести свою спроможність. Адже створення об’єднаних територіальних громад важливе не саме по собі, а для того, щоб надавати якісні послуги громадянам та створити спроможне місцеве самоврядування. Піти на створення ОТГ і продовжувати при цьому отримувати послуги в місті – такий підхід не підпадає під логіку та основний сенс децентралізації.

Загалом у Покровському районі потрібні діалогові зустрічі між представниками сільських та міських територій для пошуку оптимального формату об’єднання, з дотриманням принципів добровільності та економічної ефективності. Спільне обговорення дозволить напрацювати оптимальний формат та стратегію створення об’єднаних територіальних громад у складному районі.

 

Теги:

створення спроможних громад

Область:

Донецька область

Джерело:

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

14 червня 2024

14 червня 2024

Вакансії: Радник(ця) з питань полісі, Полісі координатор(ка)

Вакансії: Радник(ця) з питань полісі, Полісі...

SALAR International оголошує вакансії у шведську Програму підтримки реформ децентралізації та відновлення в Україні,...

14 червня 2024

Вакансія: Експерт(ка) з фіскальної децентралізації

Вакансія: Експерт(ка) з фіскальної...

Шведська Програма підтримки реформ децентралізації та відновлення в Україні, 2024-2028 рр. SALAR International...

14 червня 2024

Нове просторове планування дає друге дихання для розвитку Міжгірської громади

Нове просторове планування дає друге дихання...

Міжгірська громада — одна із найбільших за площею у Закарпатській області, втім, 72% її території — це ліси і лісові...