В Івано-Франківській області Делятинська ОТГ розпочинає проєкт «Збереження історико-культурної спадщини шляхом відтворення кептарів та вишиванок делятинського типу». Про це повідомили в Івано-Франківському Центрі розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою».
«В рамках реалізації проєкту «Збереження історико-культурної спадщини шляхом відтворення кептарів та вишиванок делятинського типу» у Львові укладено договір про співпрацю між Делятинською ОТГ та Асоціацією органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна», - повідомили в Івано-Франківському ЦРМС.
За словами секретаря Делятинської ОТГ Віри Кухтарук, вартість проєкту становить 315 тис. грн, з яких 250 тис. отримає громада для реалізації проєкту, а решта коштів скерує з власного бюджету. За ці гроші тут планують пошити 10 кептарів (хутряні кожушки без рукавів — ред.) та 10 чоловічих і стільки ж жіночих вишиванок делятинського типу.
«Це – унікальний проєкт для нашої громади. За відновлення делятинських кептарів взялася єдина майстриня з гуцульського села Замагура. Лише вона знає усі тонкощі роботи і особливості цього одягу. Якщо Бог поможе, то вже до 21 вересня ми отримаємо перший відновлений кептар. Делятинські кептарі, як і верховинські та косівські, виготовляли з овечої шкіри. У наших кептарів багатство вишивки та аплікації доповнювала металічна оздоба, яку треба уміти клепати», - розповів директор Краєзнавчого музею Андрій Мисюк.
Краєзнавець додав, що ідея відновити кептарі делятинського типу належить саме йому. В архівах Мисюку пощастило знайти старі світлини і зробити висновок, що після 1920-го року такі кептарі тут ніхто не виготовляв, бо єдиного майстра в Делятині не стало. А в його виробах, які ще залишилися, часто ховали господарів. Відтак, зізнається директор, аби отримати унікальний експонат для Краєзнавчого музею Делятина, йому довелося випросити в родини одяг, в якому збиралися ховати бабусю. Так у Делятині залишився єдиний взірець традиційного кептаря.
Після реалізації цього проєкту, зауважив Мисюк, по одному взірцю вишиванок та кептарів Делятинська громада зберігатиме в музеї, а решта віддадуть для місцевих артистів та колективів.
Делятинська ОТГ працює у Надвірнянському районі й об’єднує селище Делятин, села Заріччя, Чорний Потік та Чорні Ослави. Наразі на Прикарпатті працюють 30 ОТГ.
Теги:
культура Культура кращі практики
Область:
Івано-Франківська областьГромади:
Делятинська селищна об’єднана територіальна громада Делятинська територіальна громадаДжерело:
Укрінформ
22 січня 2025
Миттєвого переформатування громад не буде. Народний депутат закликав не сіяти паніку
Миттєвого переформатування громад не буде....
Народний депутат, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України...
22 січня 2025
Субвенція для професійного розвитку вчителів НУШ: ключові деталі
Субвенція для професійного розвитку вчителів...
У 2025 році на підвищення кваліфікації вчителів «Нової української школи» виділили 150 млн грн....
22 січня 2025
Політика згуртованості ЄС після 2027 року: що пропонує Польща і чому це важливо для України
Політика згуртованості ЄС після 2027 року: що...
З 1 січня по 30 червня 2025 року Польща головує в Раді Європейського Союзу. Одним із ключових пріоритетів польського...
21 січня 2025
У Черкасах обговорили реформу старшої школи: створення мережі академічних ліцеїв
У Черкасах обговорили реформу старшої школи:...
17 січня в Черкасах відбулося громадське обговорення реформи старшої школи. У заході взяли участь представники...