ОТГ на Прикарпатті запускає відтворення гуцульських кептарів, які зникли сто років тому

В Івано-Франківській області Делятинська ОТГ розпочинає проєкт «Збереження історико-культурної спадщини шляхом відтворення кептарів та вишиванок делятинського типу». Про це повідомили в Івано-Франківському Центрі розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою».

 

 

«В рамках реалізації проєкту «Збереження історико-культурної спадщини шляхом відтворення кептарів та вишиванок делятинського типу» у Львові укладено договір про співпрацю між Делятинською ОТГ та Асоціацією органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна», - повідомили в Івано-Франківському ЦРМС.

 

 

За словами секретаря Делятинської ОТГ Віри Кухтарук, вартість проєкту становить 315 тис. грн, з яких 250 тис. отримає громада для реалізації проєкту, а решта коштів скерує з власного бюджету. За ці гроші тут планують пошити 10 кептарів (хутряні кожушки без рукавів — ред.) та 10 чоловічих і стільки ж жіночих вишиванок делятинського типу.

«Це – унікальний проєкт для нашої громади. За відновлення делятинських кептарів взялася єдина майстриня з гуцульського села Замагура. Лише вона знає усі тонкощі роботи і особливості цього одягу. Якщо Бог поможе, то вже до 21 вересня ми отримаємо перший відновлений кептар. Делятинські кептарі, як і верховинські та косівські, виготовляли з овечої шкіри. У наших кептарів багатство вишивки та аплікації доповнювала металічна оздоба, яку треба уміти клепати», - розповів директор Краєзнавчого музею Андрій Мисюк.

 

 

Краєзнавець додав, що ідея відновити кептарі делятинського типу належить саме йому. В архівах Мисюку пощастило знайти старі світлини і зробити висновок, що після 1920-го року такі кептарі тут ніхто не виготовляв, бо єдиного майстра в Делятині не стало. А в його виробах, які ще залишилися, часто ховали господарів. Відтак, зізнається директор, аби отримати унікальний експонат для Краєзнавчого музею Делятина, йому довелося випросити в родини одяг, в якому збиралися ховати бабусю. Так у Делятині залишився єдиний взірець традиційного кептаря.

Після реалізації цього проєкту, зауважив Мисюк, по одному взірцю вишиванок та кептарів Делятинська громада зберігатиме в музеї, а решта віддадуть для місцевих артистів та колективів.

Делятинська ОТГ працює у Надвірнянському районі й об’єднує селище Делятин, села Заріччя, Чорний Потік та Чорні Ослави. Наразі на Прикарпатті працюють 30 ОТГ.

 

Теги:

культура Культура кращі практики

Область:

Івано-Франківська область

Громади:

Делятинська селищна об’єднана територіальна громада Делятинська територіальна громада

Джерело:

Укрінформ

Читайте також:

20 грудня 2024

Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)

Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)

  Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...

20 грудня 2024

Ветеранська політика в громадах: як це працює та які можливості може використати місцева влада

Ветеранська політика в громадах: як це працює...

Після демобілізації, поранення, повернення додому, ветеранів та ветеранок зустрічають громади. За те, щоби військові...

20 грудня 2024

Набув чинності закон, який дозволяє комунальним підприємствам використовувати гуманітарну допомогу

Набув чинності закон, який дозволяє комунальним...

18 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну...

20 грудня 2024

Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на бюджети територіальних громад - дослідження

Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на...

Дві третини доходів від ПДФО надходять до бюджетів тих громад, де люди працюють, а не живуть. Якщо змінити цю систему...