Делятинська ОТГ була створена наприкінці 2017 року. До її складу увійшли селище Делятин, Зарічанська, Чорноославська і Чорнопотоківська сільські ради - загалом 17 тисяч людей.
І хоча громада самостійно ґаздує тільки півтора роки, тут вдалося зробити дуже багато. У всіх населених пунктах ОТГ вже реалізували бодай по одному проекту з покращення інфраструктури.
Як розповів голова ОТГ Богдан Клим’юк, до об’єднання бюджет усіх сільських рад складав понад 4 мільйони гривень, а минулого року бюджет громади вже склав 92 мільйони гривень.
«Як бачите, різниця значна. А цього року наш бюджет становить уже 103 мільйони гривень, з них – інфраструктурна субвенція понад 3 мільйони гривень. За кошти минулорічної інфраструктурної субвенції у селі Чорний Потік завершуємо будівництво корпусу школи, у селі Чорні Ослави цього року відкрили спортивний майданчик зі штучним покриттям, а в селі Заріччя відремонтували і утеплили дитсадок, купили сміттєвоз та баки для Делятина, добудовуємо новий корпус Делятинського ліцею №2, готуємо до відкриття ЦНАП. Також у нас немає заборгованості по зарплатах для вчителів і медиків», - каже голова.
Варто зауважити, що школу в Чорному потоці почали будувати ще у 2015 році, але через недостатнє фінансування будівництво йшло дуже повільно. В старій школі та приміщенні будинку вчителя навчається 433 школярів, а новий корпус дозволить перевести школярів в просторі класи.
«Число дітей з кожним роком зростає тож нам потрібний не лише новий корпус, але й велика нова школа. Силами держави і громади будується цей корпус на 14 класів середньої та старшої школи. Початкові класи переведемо у старий корпус. Також нам потрібний спортзал та актовий зал. Цей корпус був погоджений у 2010 році, але будівництво розпочалося у 2015 бо не було коштів. До створення ОТГ було освоєно 3 мільйони 300 тисяч, за минулий рік з бюджету громади - 3 мільйони 700 тисяч. Цього року з інфраструктурної субвенції планують дати 800 тисяч. Сподіваємося, наступного року вже відкрити школу»,- каже директор Чорнопотоківського ліцею Михайло Струк.
Другий об’єкт, на який минулого року витратили гроші інфраструктурної субвенції та обласного бюджету – дитячий майданчик зі штучним покриттям. Його вже облюбували місцеві діти і від ранку до вечора ганяють тут м’яча. Цього року в селі планують за інфраструктурні гроші облаштувати площу перед ліцеєм та оновити фасад клубу.
Подбали за комфорт найменших мешканців громади і в селі Заріччя. Тут минулого року відремонтували і утеплили фасад дитсадка. Окрім того, в селі освітлили вулиці та провели меліорацію земель в одному з урочищ.
«Цього року плануємо відремонтувати сільський будинок культури та облаштувати спортивний майданчик зі штучним покриттям біля школи. Також є проблеми з відведенням води у центрі села, тож будемо думати, як вирішити проблему», - каже голова Заріччя Любов Яворська.
Варто зауважити, що в громаді вирішили комплексно підійти до планування майбутніх кроків і розпочали розробку Стратегії розвитку 2027 року. За словами голови ОТГ Богдана Клим’юка, нещодавно вони провели громадські слухання, зібрали пропозиції від усіх сіл, депутатів.
«Ми провели анкетування і зрозуміли куди рухатися далі. Наше населення хоче розвивати туризм та займатися дрібним і середнім підприємництвом: переробка ягід, гибів, виготовлення сирів, відновлення деревообробної галузі і виготовлення продукту з доданою вартістю, легка промисловість. Зараз у нас є », - каже Клим’юк.
Водночас за словами секретаря селищної ради Віри Кухтарук, в рамках роботи у Школі просторового планування для ОТГ CanAction Делятинська громада розробила концепцію просторого розвитку, набір карт з ресурсами та можливостями громади, а також баченням майбутніх змін на своїй території.
«Ми шукаємо, в чому наша особливість і потенціал для розвитку. Потрібно розуміти, куди вкладати гроші. Наприклад ми хочемо відновити бальнеологічний курорт. Делятин має всі шанси стати конкурентом для закарпатського Солотвина. В нас є соляні шахти, джерела, колись тут був міжнародний курорт. Втім потрібно думати стратегічно де ці об’єкти можуть бути, які зв’язки з іншими об’єктами, де виникнуть проблеми. Наприклад, маємо передбачити місця для відстою туристичних автобусів, продумати де надавати медичну допомогу, де харчувати туристів, де їх поселяти. Ми вже побачили, що в центрі у нас немає де припаркуватися і потрібно вирішувати цю проблему», - пояснює Кухтарук.
Окрім планів на відновлення бальнеологічного курорту, в громаді хочуть облаштувати мотомаршрут, маршрут історичними місцинами. Наприклад у селі Чорний потік є місце для висіла відрубана рука Олекси Довбуша, є цілюще джерело та інші цікаві місця для зеленого туризму.
Область:
Івано-Франківська областьГромади:
Делятинська селищна об’єднана територіальна громада Делятинська територіальна громадаДжерело:
Бліц-Інфо
Поділитися новиною:
19 листопада 2024
Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які ресурси матиме місцеве самоврядування
Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які...
19 листопада Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»....
19 листопада 2024
В’ячеслав Негода про соцдослідження...
«77% українців підтримують реформу місцевого самоврядування навіть у складні часи. Це не лише підтверджує...
19 листопада 2024
Підтримка населенням децентралізації...
Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади (децентралізація) має стабільно високий рівень...
19 листопада 2024
Як Агенція регіонального розвитку Сумщини...
Агенції регіонального розвитку, створені як майданчики синергії між громадами, органами влади та міжнародними...