22 липня 2024
Децентралізація

Симбіоз громади і влади, або Як Переріслянська ОТГ вже другий рік крокує новим шляхом

Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України традиційно продовжує організовувати прес-тури в успішні об’єднані громади. Цього разу прикарпатські журналісти мали нагоду проінспектувати Переріслянську ОТГ Надвірнянського району і дізнатися, як тут упроваджують реформу децентралізації, побачити, як живе ця громада після об’єднання, що вдалося тут змінити, як наближають послуги до людей і чи покращується їхнє життя.

Це молода об’єднана територіальна громада, в якій перші вибори відбулися 29 жовтня позаторік. До неї належать село – Перерісль, що стало адміністративним центром, а також села Гаврилівка, Фитьків і Волосів.

Відповідно до чисельності населення – майже 8 тис. осіб – вона належить до середніх ОТГ Прикарпаття. Переріслянська ОТГ розташована за 30 км від обласного центру.

Бюджет Переріслянської ОТГ на 2019 рік становить приблизно 47 млн. грн. Освітня субвенція – 21 млн., медична – майже 6 млн. грн., додаткова дотація – майже 3 млн. грн., базова дотація 10 млн., решта – власні надходження. Прогнозований ПДФО на 2019 рік – 4 млн. грн. За словами начальника відділу фінансів, економічного розвитку, інвестицій та регуляторної політики Переріслянської ОТГ Любові Грицяк, власні надходження громади становили торік майже 6 млн. грн., а це восьма частина бюджету ОТГ. Цього року вони зросли у першому кварталі на 30 відсотків.

В. о. голови Переріслянської ОТГ Любов Гук, яка до цього працювала геодезистом, а також викладачкою геодезії в ІФНТУНГ, є прихильницею реформування місцевого самоврядування в Україні. На її переконання, децентралізаційна реформа уже має очевидні успіхи, попри труднощі впровадження і виклики на своєму шляху. Зокрема це стосується й Переріслянської ОТГ.

Любов Гук у розмові з журналістами наголосила, що в умовах об’єднання зроблено уже чимало. Зокрема з метою надання жителям ОТГ якісних послуг у сфері культури було створено Переріслянський центр культури і дозвілля. Задля надання належних медичних послуг тут дали життя комунальному некомерційному підприємству «Переріслянська амбулаторія загальної практики сімейної медицини»

Після об’єднання завдяки субвенції з державного та коштам з місцевого бюджетів вдалося забезпечити заклади освіти Переріслянської ОТГ ноутбуками, технікою друкування, копіювання, сканування та ламінування, закупити сучасні меблі, дидактичні матеріали, провести поточний ремонт закладів дошкільної освіти тощо.

За словами Любов Гук, громаді передано землі сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів площею 735,4832 га. І переважно це родючі землі. Одним із вагомих успіхів Переріслянської ОТГ її очільниця вважає залучення інвесторів у населені пункти громади, які займатимуться вирощуванням зернових культур. У результаті співпраці з інвесторами до місцевого бюджету уже надійшло цього року два транші у розмірі 480 тис. грн.

В Переріслянській ОТГ дбають не лише про розвиток адміністративного центру, а й належним чином наближають послуги до людей в усіх населених пунктах, що належать до об’єднаної громади. Зокрема зроблено капітальний ремонт амбулаторії загальної практики сімейної медицини с. Перерісль, будинку культури с. Волосів, Гаврилівського ліцею, ФАПу с. Фитьків та низку інших добрих справ. Прикметно, що у Переріслянському ліцеї впроваджують інклюзивне навчання у двох класах.

Проте перед громадою постало й немало викликів. Зокрема це жахливий стан доріг, на облаштування яких просто немає коштів. Тому керівництво з гіркотою констатує, що держава наділила громаду повноваженнями, проте лише почасти підкріпила їх фінансовим ресурсом. Також неабиякою проблемою для Переріслянської ОТГ став підвісний міст у Фитькові, що з’єднує дві частини села. Щодня попри аварійність його переходять десятки людей, у тому числі й школярі, наражаючи себе на небезпеку. Ані швидка, ані пожежна не можуть дістатися до цієї частини села, яка попри свою відірваність від цивілізації є надзвичайно мальовничою. За умови доброго сполучення тут люди могли б будувати оселі, навіть облаштувати відпочинкову зону, зробити її привабливою для туристів, кажуть селяни. До утворення ОТГ підвісний міст не був на балансі ні села, ні держави. Тепер його взяли на баланс об’єднаної громади і сподіваються на допомогу обласного бюджету, адже за попередніми підрахунками на реконструкцію моста потрібно 500 тис. грн. і на берегоукріплення понад мільйон. А це непосильна сума для громади.

Працівники сільської ради ОТГ розуміють, що на розвиток громади можна залучати додаткові кошти шляхом участі у різноманітних конкурсах та програмах, у тому числі й міжнародних. Тому підготували 12 проектів, з яких два уже виграли – створення ЦНАПу та встановлення контейнерних майданчиків для роздільного збору сміття, які вже втілюють у життя.

Жителі ОТГ підтримують ініціативи її керівництва. Зосібна Богдан Стефанюк схвалює ті роботи, які було проведено в об’єднаній громаді за невеликий період її функціонування. А Ганна Бариляк вважає кращим життя в нових умовах. Людей тішить те, що в громаді вирує життя, кипить робота і є очевидними зміни.

Прикметно, що життям громади переймається й молодь, оскільки торік було створено Молодіжну раду Переріслянської ОТГ, до якої увійшла активісти, які мають свої погляди на розвиток громади, її перспективи. За словами голови Молодіжної ради Людмили Станчук, молодь повинна брати активну участь у житті громади, допомагати владі, а також її контролювати, брати участь у написанні розвиткових проектів. Саме для цього й створили раду.

За словами виконавчого директора Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрія Стефанчука, з огляду на бюджет і досягнення Переріслянська ОТГ ефективно використовує кошти. Її перспективу експерт бачить у співпраці з внутрішнім інвестором. На його думку, громаді необхідно зробити генеральний план, що їй дозволить інвентаризувати всі ресурси, які є на її території. А це дасть можливість чітко визначити пріоритети, куди потрібно спрямовувати кошти задля досягнення позитивного результату.

Область:

Івано-Франківська область

Громади:

Переріслянська сільська об’єднана територіальна громада Переріслянська територіальна громада

Джерело:

Галичина

Поділитися новиною:

Коментарі:
*Щоб додати коментар, будь ласка зареєструйтесь або увійдіть
Читайте також:

22 липня 2024

Українське місто Бар домовилося про співпрацю з містом Бар з Чорногорії

Українське місто Бар домовилося про співпрацю з...

Українське місто Бар, що на Вінниччині, домовилося про співпрацю з містом Бар з Чорногорії. Два муніципалітети стали...

22 липня 2024

«Кроки для спеціалістів. Управліня проєктами відбудови в територіальних громадах» - нова навчальна програма від U-LEAD

«Кроки для спеціалістів. Управліня проєктами...

"U-LEAD з Європою" запрошує долучитися до навчальної програми, яка допоможе громадам підготувати компетентних...

22 липня 2024

У двох ліцеях Вишнівської громади облаштували безбар’єрне середовище для учнів

У двох ліцеях Вишнівської громади облаштували...

Коли йдеться про навчання учнів з особливими освітніми потребами, зволікати з облаштуванням відповідних умов не...

22 липня 2024