Як повинна функціонувати сфера культури у громаді, щоб відповідати потребам сучасності? Якими повинні бути народні доми і бібліотеки, щоб їх відвідували місцеві мешканці?
Про це йшла мова під час дводенного семінару 24-25 січня «Культурні студії» для керівників закладів культури та відповідальних за організацію роботи із об’єднаних територіальних громад Львівської області у Львівському ЦРМС, створеному за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.
За словами експерта «Львівської освітньої фундації» Станіслава Клосовського, у найкращому розумінні діяльність закладів культури у громаді повинна формувати індивідуальні та суспільні цінності, а також світогляд на всі аспекти життя. «Якщо центр культури трансформувати у центр громади, то його діяльність не зможе залишитися поза увагою мешканців. Цей заклад стане більш відвідуваним і потрібним, а питання про його доцільність навіть не буде стояти».
При плануванні заходів потрібно виходити із розуміння, хто є потенційним користувачем культурних послуг і якими є його теперішні потреби.
«Якщо мислити категоріями перешкод, то нічого не вийде. Бо ніколи не буває забагато коштів, ідеально комфортних приміщень і тепличних умов. Завжди треба виходити з тих можливостей, які є», - стверджує Станіслав Клосовський.
На його погляд, організаційно реформувати роботу закладів культури потрібно і необхідно. За бажання сільська бібліотека з легкістю може перетворитися у культурний центр. Якщо у класичній бібліотеці можна просто прийти і взяти книжку, то в культурному центрі можуть відбуватися довготривалі культурні, освітні та соціальні проекти і програми. Тут може функціонувати соціальний бізнес, платформа для реалізації ідей місцевих активістів, дозвілля для різних вікових категорій.
Народний дім може успішно перетворитися в місце для освіти дорослих, неформальних освітніх та просвітницьких заходів, зустрічей з відомими людьми, заходів для батьків, дітей та сімейного дозвілля.
Із реформою децентралізації на рівні громади можна самостійно вирішувати, у якому форматі повинні функціонувати ці заклади. Можна запропонувати свій найкращий варіант організаційної структури, а також сформувати свій перелік культурних послуг. Можливо, це будуть майстерні самодіяльності, гуртки чи тематичні секції.
Експерт громадської організації ІПЦ «Наше право» Юрій Танасійчук зосередив свою увагу на організаційних моментах співпраці органу місцевого самоврядування і тих установ та закладів, які є на території населеного пункту. «Мій особистий досвід організації масових заходів свідчить про те, що церква також може бути добрим співорганізатором. Авторитетний отець може допомогти з екологічним і патріотичним вихованням, а також бути добрим наставником».
Приєднані зображення:
Теги:
Область:
Львівська областьДжерело:
Львівський Центр розвитку місцевого самоврядування
Поділитися новиною:
20 листопада 2024
Аналіз місцевих бюджетів за 9 місяців 2024...
Автор: Ігор Онищук, експерт шведсько-української програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в...
19 листопада 2024
Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які ресурси матиме місцеве самоврядування
Державний бюджет на 2025 рік ухвалений: які...
19 листопада Верховна Рада України ухвалила в цілому Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»....
19 листопада 2024
В’ячеслав Негода про соцдослідження...
«77% українців підтримують реформу місцевого самоврядування навіть у складні часи. Це не лише підтверджує...
19 листопада 2024
Підтримка населенням децентралізації...
Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади (децентралізація) має стабільно високий рівень...