19 квітня 2024
Logo slogan

Прогрес реформи охорони здоров’я у Івано-Франківській області

За даними Міністерства охорони здоров’я, за 8 місяців кампанії «Лікар для кожної сім’ї» свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра обрали вже понад 21 мільйон українців, тобто кожен другий житель країни вже підписав договір про надання медичних послуг первинного рівня.

В Івано-Франківській області за чотири останні місяці кількість підписаних декларацй зросла з 34% до 57,5%.  В першій та другій хвилях 14 комунальних  закладів області підписали договір з Національною службою здоров’я, а за результатами подання заявок у третій хвилі очікується, що всі 44 комунальні заклади підпишуть договір з НСЗУ на 2019 рік.

Підприємства, які увійшли у першу хвилю на договірні відносини з НСЗУ, впевнено показують розвиток як у господарській діяльності, так і у підвищенні якості надання первинної медичної допомоги. Доходи окремих надавачів первинної медичної допомоги, які підписали  договір з НСЗУ, зросли вдвічі порівняно з обсягом отриманої в попередньому періоді субвенції.

Хоча з серпня 2018 року відбувся значний прогрес у процесі підписання договорів з лікарями первинної ланки, у процесі реформи область також зіткнулась зі специфічними труднощами.

Наталія Гусак, регіональний координатор з підтримки реформи охорони здоров’я Програми “U-LEAD з Європою”, визначила основні складнощі, з якими зіткнулась Івано-Франківська область протягом впровадження реформи, та способи покращення ситуації.

Оскільки кампанія з декларування «Лікар для кожної сім’ї» стартувала ще у квітні, працівники окремих новостворених комунальних некомерційних підприємств (КНП) укладали декларації на ліцензію і код ЄДРПОУ центральних районних лікарень. Наприклад, працівники первинної ланки Богородчанської центральної районної лікарні уклали майже 15 тис. декларацій з пацієнтами до створення КНП «Центр первинної медичної допомоги» Богородчанської районної ради. Наразі Богородчанська районна рада вже вступила в конструктивний діалог з НСЗУ, обговорюючи можливі рішення проблеми перенесення укладених декларацій на нову юридичну особу.

Станом на 22 грудня ще три комунальні некомерційні підприємства – надавачі первинної медичної допомоги – очікують ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики. Основною причиною такої ситуації є те, що тільки 30 листопада 2018 року ці підприємства отримали можливість виконати ліцензійні умови в частині кваліфікаційних вимог до головних лікарів. В цій ситуації можна розгледіти ризик ускладнення переходу цих закладів на договірні відносини з НСЗУ.  Отриманий урок свідчить, що важливо заздалегідь визначати, чи відповідає кваліфікація головних лікарів новостворених КНП вимогам наказу МОЗ України від 19.12.1997 № 359 "Про подальше удосконалення атестації лікарів" і  чи мають вони сертифікати з питань управління в секторі охорони здоров’я.

Громади як власники закладів охорони здоров’я не завжди готові  виконувати розпорядження Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 23.05.2018 р. №293 «Про затвердження Плану спроможної мережі надання первинної медичної допомоги в області» в частині оптимізації мережі. Це, безумовно, може вплинути на фінансову результативність діяльності надавачів первинної медичної допомоги області. Програма «U-LEAD з Європою» та координатор з підтримки реформи охорони здоров’я консультують органи місцевого самоврядування з метою створення стійких мереж та підтримки їх розвитку.

Окремі громади мають бажання перекласти власні зобов’язання щодо фінансування витрат на комунальні послуги та витрат, пов’язаних з відпуском лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах, на рахунок доходів комунальних некомерційних підприємств, які ті отримують від НСЗУ. Проте важливо і надалі проводити консультативну роботу з органами місцевого самоврядування щодо їхньої ролі та повноважень в управлінні сектором охорони здоров’я.

Варто продовжувати й роботу з підсилення управлінської функції команд закладів ПМД в умовах трансформації системи охорони здоров’я. З цією метою Програма «U-LEAD  з Європою» продовжуватиме підтримувати зацікавлені сторони  шляхом проведення семінарів у закладах Івано-Франківській області з управління практикою надання ПМД, а також стратегічних сесій щодо формування стратегій розвитку закладів, які увійшли в першу та другу хвилю договірних відносин з НСЗУ.

Управлінські команди цих підприємств, попрацювавши за нових умов фінансування, мають попит на отримання вмінь та навиків щодо формування якісних планів розвитку їх закладів. Також триватиме формування методичних рекомендації для ОТГ щодо розробки цільових програм в галузі охорони здоров’я та проведення тренінгів для керівників із формування комунікаційної стратегії закладів

26.12.2018 - 11:35 | Переглядів: 10181
Прогрес реформи охорони здоров’я у Івано-Франківській області

Теги:

медицина

Область:

Івано-Франківська область

Джерело:

Поділитися новиною:

Читайте також:

18 квітня 2024

Оклади в ОМС не менші за "мінімалку": законопроект готовий до голосування в Парламенті

Оклади в ОМС не менші за "мінімалку":...

18 квітня парламентський Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального...

18 квітня 2024

Інститут старост в умовах воєнного стану – законопроект можуть ухвалити одразу в цілому

Інститут старост в умовах воєнного стану –...

18 квітня парламентський Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального...

18 квітня 2024

23 квітня – вебінар «Покроковий план створення піклувальної ради закладів освіти»

23 квітня – вебінар «Покроковий план створення...

А у вашій громаді є піклувальна рада закладів освіти? Хотіли б розібратися у всіх деталях її створення? 23 квітня...

18 квітня 2024

Як Програма USAID DOBRE допомагає громадам Запорізької області

Як Програма USAID DOBRE допомагає громадам...

Як повномасштабна війна вплинула на роботу Програми USAID DOBRE в Україні. Як Програма USAID DOBRE допомагає громадам...