21 лютого 2024
Logo slogan
Успішні кейси ОТГ: як Славська громада стала багатшою майже в 10 разів

Успішні кейси ОТГ: як Славська громада стала багатшою майже в 10 разів

Реформа децентралізації встигла прижитися на Львівщині і вже можна побачити деякі її успішні результати.

На прикладі Славської ОТГ хочемо дослідити, як громада самостійно може вибрати, на що ефективно витрачати гроші місцевого бюджету та при цьому бачити миттєвий результат.


Трохи історії

 

Отож, Славська територіальна громада була утворена у серпні 2017 року (вибори  відбулися у жовтні), внаслідок об’єднання трьох сільських рад: Нижньорожанківської, Либохорівської та Волосянківської Сколівського району та Славської селищної ради. До складу громади входять 7 населених пунктів — 1 смт і 6 сіл. Станом на 1 січня цього року, в громаді проживає 8 747 осіб. Головою Славської ОТГ обрали Володимира Бегу.

 

Цифри все скажуть

 

Як розповіла спеціалістка відділу фінансів Славської ОТГ  Марта Галюк, ще у 2017 року Славська селищна і кожна сільська рада працювала зі своїми бюджетами.

«Нові фінансові надходження об’єднана громада відчула вже у січні 2018 року, оскільки змінилися джерела наповнення бюджету. Зокрема: 60% від суми податків з доходів фізичних осіб відтепер надходять у місцеву казну, окрім того, надходить єдиний податок, туристичний збір, акциз та інші місцеві податки та збори.

Відповідно, внаслідок утворення ОТГ становить бюджет громади, дохідна частина станом на 1 листопада, разом із субвенціями становить 124 млн гривень, з них – 81 млн це податок на доходи фізичних осіб», – пояснила Марта Галюк.

До цього, сукупний бюджет громад, які увійшли до складу Славської ОТГ, за 2017 рік становив 17 мільйонів гривень.  

 

Що вдалося зробити?

 

За словами Марти Галюк, протягом 2018 року Славською селищною радою було заплановано реалізацію понад 80-ти проектів соціально-економічного розвитку, з них 12 – за рахунок Львівського обласного бюджету, 2 – за рахунок субвенцій на формування інфраструктури ОТГ, а все решта  – за рахунок Славського селищного бюджету.

«Загальна сума видатків на реалізацію проектів регіонального розвитку по Славській ОТГ на 2018 рік становить 50 млн гривень. З них протягом січня-жовтня цього року реалізовано проектів на суму 33 млн гривень», – розповідає спеціалістка відділу фінансів Славської ОТГ.

Водночас, на думку директорки Львівського ЦРМС Галини Гречин, Славська ОТГ отримала хороші стартові можливості завдяки присутності великого платника податків і змогла розумно розпорядитися коштами вже у перші місяці роботи.

«Дуже важливо, що керівництво розпочало діалог із мешканцями, які надають туристичні послуги, однак не платять податки. Це місцевий малий і середній бізнес, який є основою розвитку громади, і він повинен теж відчувати свою відповідальність, а не лише вимагати хороших доріг чи іншої інфраструктури. Також до перемог громади можна зарахувати розробку вже у перший рік Стратегії розвитку», – додала Галина Гречин.

 

5 прикладів

 

Наводимо приклади п’яти «перемог», які вдалося втілити громаді, завдяки реформі децентралізації. Варто зазначити, що Славська ОТГ це все реалізувала за рік.

 

Ремонт доріг

 

За словами Марти Галюк, за кошти Славської ОТГ цього року здійснили поточний ремонт восьми комунальних доріг. Водночас, великий акцент був спрямований на центральну частину смт. Славське, яке і є центром Славської ОТГ. У 2018 році у проектному інституті замовлено технічну документацію по проведенні повної реконструкції центру селища (документація).

Зокрема, у 2018 році завершили капітальний ремонт вулиці Привокзальної у смт. Славське. Ремонт дороги розпочався у 2017 році, у 2018 – остання частка. В межах ремонту облаштовано покриття з високоякісної бруківки. Також встановлено бордюрне огородження, пішохідні доріжки та організовано централізований водовід  дощових вод. Також, що стосується автомобільних доріг, за словами спеціалістки відділу фінансів Славської ОТГ, у серпні розпочато поточний середній ремонт  автомобільної дороги загального користування С141515 Славсько -Вигода (смт.Славське-с.Нижня Рожанка – с.Верхня Рожанка- смт. Вигода (Івано-Франківська обл.). Роботи ведуться ТзОВ «Автомагістраль Південь» за рахунок коштів державного дорожнього фонду та коштів Славської селищної ради.

 

 

Славській ОТГ делеговано повноваження щодо виготовленню ПКД на будівництво автодороги Київ – Чоп в ділянці від населеного пункту Хащованя  до Верхнього Студеного. Новий автомобільний шлях сполучатиме сформовані гірськолижні курорти Славське, Волосянка, Захар Беркут, Пилипець, Ізки.

Крім того, провели поточний ремонт восьми комунальних доріг у смт. Славське, с. Нижня і Верхня Рожанка, с. Волосянка, с. Ялинкувате та с. Лихобора. Також одним із величезних проектів, які вдалося втілити славській громаді у 2018 році, є будівництво підпірної стінки у селищі Славське. Підпірна стінка – це берегоукріплююча  споруда у центрі селища Славське, яка стала також прикрасою центральної частини селища. Для її будівництва з бюджету Славської ОТГ було виділено понад 4 мільйони гривень.

 

Вуличне освітлення та камери відеоспостереження

 

Протягом 2018 року на території Славської ОТГ вже було реалізовано 7 проектів будівництва вуличного освітлення, зокрема, в селах Волосянка, Ялинкувата та смт. Славське, села Либохора і Нижня Рожанка. Два пакетних технічної документації вже на виході і три замовлено. Вперше на території смт. Славське цього року встановлено 11 камер відеоспостереження. Розміщені вони, наприклад, по вул. Івасюка, по вул. Івана Франка, вулиця Привокзальна та центральна частина селища.

Загалом буде встановлено 15 камер відеоспостереження.

 

Ремонт шкіл, заклади освіти

 

Вагомий внесок Славська ОТГ зробила в галузь освіти та культури. Зокрема від початку 2018 року усі заклади освіти, а це 8 шкіл, один дошкільний заклад та одна музична школа, заклади культури – 8 бібліотек та народних домів перебувають на утриманні Славської селищної ради.

Стосовно освіти, протягом 2018 року відбулися наступні видатки: в першу чергу це співфінансування школи в селі Верхня Рожанка у сумі 5 мільйонів зі славського селищного бюджету. Також на умовах співфінансування придбали шкільний автобус. Був здійснений поточний ремонт приміщень майже в усіх школах, зокрема, замінили вікна та двері, а також придбали інтерактивне обладнання і шкільні меблі.  Також виготовляється проектно-кошторисна документація на зведення котельні, яка буде обслуговувати школу та народний дім в селі Либохора.

Цього року з місцевого бюджету було співфінансовано 5 освітніх проектів місцевого розвитку від Львівської обласної ради. Важливим напрямком видатків з бюджету Славської ОТГ було будівництво об’єктів соціальної інфраструктури, серед яких протягом 2018 року було встановлено 4 дитячих майданчики на території ОТГ. Зараз продовжують виготовляти ПКД на будівництво спортивних майданчиків та один майданчик вже закуплено тренажери.

Разом на освіту і культуру за 11 місяців було виділено 39 мільйонів гривень.

 

Реформа медицини

 

Славська громада, як і всі територіальні одиниці України, впроваджує медичну реформу. Відтак цього року було реорганізовано Славську міську лікарню. Вона перетворилася з комунальної в некомерційне підприємство «Славська міська лікарня». Крім того, нею було укладено 1 жовтня договір з Національною службою здоров’я України.

Проте, тут не все так гладко. За словами депутатки Славської ОТГ Наталії Улинець, на сьогодні залишається проблемне питання із стоматологами.

«Громадян ОТГ буквально залишили без стоматологічних послуг у лікарні. Адже, лікарів – стомалогів, що були на державному утриманні, керівництво лікарні звільнило. А тим лікарям, які бажають надавати стоматологічні послуги, пропонують переходити лише на приватні умови та брати кабінети в оренду, виготовляти ліцензію. Але тут є сумніви, адже дані кабінети, за словами самих стомалогів, – не є в таких умовах, яких потребують ліцензійні умови для приватної практики. Тобто, це тривалий процес», -сказала Наталія Улинець.

«А хто ж надасть стомалогічну допомогу дітям, людям із різних стоціальних категорій сьогодні? В такому великому ОТГ та курортному селищі, медична сфера потребує стратегічного розвитку і тактичного контролю, тому депутати ініціюють створення спостережної ради», – зазначила депутатка Славської ОТГ. Варто також зазначити, що цього року з місцевого бюджету для Славської міської лікарні було придбано медичне обладнання на суму понад 1 млн гривень та проведено капітальний ремонт приміщення лікарні в смт. Славське, утеплено фасад амбулаторії в селі Верхня Рожанка.

 

Соціальні проекти

 

Крім інфраструктури Славська ОТГ активно розвиває і соціальну сферу. Цьогоріч тут біло створено комунальне підприємство «Соціальні гарантії», яке забезпечує наданням послуг незахищеним верствам населення, пенсіонерів та одиноких. Сума, яка передбачена програмою селищної ради для соціальних виплат, становить 580 тисяч гривень. Поруч із цим на Львівщині, у складі ОТГ, є окремий підрозділ  – «Служба у справах дітей».  Вона передбачає супровід  та дотримання прав дитини у її складних життєвих обставинах, працює над усиновленням дітей, створенням патронатних сімей. Також працівники дбають, у міру законних та правових можливостей, про добробут дітей, які цього потребують.

 

Проблеми ще є

 

Водночас, крім того всього, що вже вдалося зробити, є ще питання, які потрібно вирішувати та, які потребують значно більше часу та грошей. В ефірі телеканалу UA: Львів голова Славської ОТГ Володимир Бега зазначив, що створення громади відбулося на чутках входження великого інвестора і це не таємниця. 

«Саме це стало мотиваційною, рушійною силою для позитивного рішення громад до об’єднання, тому що у свій час ми вже пережили бум із розвитком завдяки інвестору, це розвиток гори Захар Беркут. Всі бачили, як це вплинуло на життя тих людей, які проживають в тій місцевості, зокрема, зрушився із місця ринок землі, з’явилися робочі місця, пожвавились туристичні потоки у нашу місцевість. Після входження інвестора село Волосянка отримала друге дихання», – пояснив Бега.

Проте, за словами голови Славської ОТГ, досі залишається проблема сплати податків для формування бюджету нашої громади.

«До прикладу, з кожних 10 гривень, які є у нашому бюджеті, 1,5 грн – є наші місцеві збори, а 7,5 – це є кошти одної великої компанії, яка прийшла і просто зараз декларує свої наміри. Якщо взяти туристичний збір: уявіть собі, що один готель сплачує 60% від усього туристичного збору ОТГ і це ненормально. Адже 90% підприємців не сплачують податки, бо немає ніякої дисципліни. Ми лише зараз зрозуміли, що у на є 86 готелів, понад півсотні садиб «зеленого туризму», які приймають людей. Ми лише починаємо з ними говорити, що податки потрібно платити тут. Для того ми і об’єдналися, щоб податки залишалися тут. Ми лише на початку шляху і всі інші питання тільки починають вирішуватися, крім того, дуже багато питань екологічного плану», – додав Володимир Бега.

Поруч з цим, депутат Славської ОТГ Володимир Дребот зауважив, що громада має ряд досі невирішених питань, зокрема, не всі інфраструктурні проекти завершені вчасно, до зими. «Громада досі очікує на каналізування. Впровадження центральної каналізації перекладається з року в рік за основною причиною – браком коштів. Це гостра проблема, адже Славське це курортне селище, але із такою кількістю туристичних пансіонатів – досі без центральної каналізації», – сказав Дребот.

 

Бажань багато – і всі вони реальні

 

За словами Марти Галюк, суттєвими перевагами децентралізації є можливість самостійно управляти своїми фінансовими ресурсами та визначати пріоритетні напрямки соціально-економічного розвитку громади. Громада може планувати власний розвиток на свій розсуд.

За своєю специфікою Славська ОТГ – є туристичним краєм. На території громади діє один з найпопулярніших в Україні гірськолижних курортів,проте громада на цьому зупинятися не збирається. В наступному році планують втілити туристичні проекти, серед яких проект «Велокарпатія».

Між гірськолижним курортом Славське та селом Волосянка у Львівській області невдовзі планують збудувати семикілометрову велодоріжку в межах проекту «Велокарпатія: розвиток інфраструктури для велотуризму на Львівщині», який реалізуватиметься коштом секторальної бюджетної підтримки ЄС, Львівської обласної ради та Славської селищної ради. Крім будівництва велодоріжки завдовжки 6,8 км, проект передбачає прокладання велотраси на горі Погар завдовжки 2140 метрів. На базі цієї інфраструктури планують організувати велоквест. Славська селищна рада забезпечує фінансовий внесок у реалізацію цього проекту, а також була замовником проектно-кошторисної документації.

Поруч із цим, вже скоро на Львівщині з’явиться справжній Гірський притулок. Протягом 2018 року на території Славської ОТГ реалізовується проект місцевого розвитку, який є переможцем у конкурсі Проектів місцевого розвитку Львівської області від Львівської облради. У ході проекту промарковано три маршрути, орієнтовною довжиною 39 км, також у рамках цього проекту на маршруті «На межі трьох областей» йде установка Гірського притулку, де можна буде зігрітися, сховатись від негоди.

 

Селищна громада задає тон регіону

 

Варто також зазначити, що Славська ОТГ стала першою громадою, яка відмовилася від використання поліетилену. За нею приклад взяли вже Львівська міська рада та Дрогобицька міська рада.

За словами радника з комунікації Львівського ЦРМС Дарії Зубрицької, Славська ОТГ впевнено рухається шляхом розбудови круглорічного курорту, відповідно до стратегії розвитку громади.

«Дуже похвально, що депутати ОТГ прийняли далекоглядне екологічне рішення про відмову від поліетилену. Кожному із нас відомі правила етикету. Так от, дотримання певних правил на території громади, викликає повагу і свідчить про турботу місцевого населення про ті природні ресурси, якими їм пощастило користуватися».

Поруч із цим, славська громада – одна із перших об’єднаних громад, яка заборонила використання російськомовного культурного продукту. У туристичному селищі Славське на Львівщині наприкінці листопада установили мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту в будь-яких формах. Ця практика нині поширилася і на Прикарпатті.

 

Область:

Львівська область

Громади:

Славська територіальна громада

Джерело:

ІА Дивись.info

Поділитися новиною: