«Єднання як фундамент відновлення»: як громади тилу допомагають прифронтовим повертатися до життя вже зараз

У рамках форуму Національної обʼєднуючої платформи «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» у Києві відбулася дискусійна панель «Єднання як фундамент відновлення», присвячена співпраці громад для ефективної відбудови.


Обговорювалися конкретні кроки, які вже було зроблено для того, щоб згуртувати громади та механізми, за допомогою яких можна покращити таку взаємодію.

Модерував обговорення заступник Міністра розвитку громад та територій України Олексій Рябикін.

«Проєкт «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» має великий потужний зміст, але в першу чергу це про практичні зусилля. Про конкретні кроки, конкретну допомогу. Про те, що українці, наші громади і з рештою вся країна – єдині. Я радий, що громади-форпости, попри величезні виклики, мають таку підтримку громад-партнерів, продовжують розвиватися. Дуже важливо, щоб в єднанні ми допомагали прокласти для них і одне для одного місток у майбутнє», – наголосив Олексій Рябикін у вступному слові до панелі. 

 

 

У своїй доповіді начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов підкреслив, що для Харківщини єдність – не просто слова на папері, а реальні дії, які на своєму прикладі продемонстрували мешканці області. Він окремо подякував Уряду за увагу, яка на сьогодні існує до Харківської області, і наголосив, що регіон робить все, щоб ефективно працювати з відновленням в усіх сферах: від освіти та медицини до роботи органів місцевого самоврядування. 

«У нас є постійна комунікація з Урядом. Розуміємо – у нас є унікальні виклики. Для того, щоб долати їх ми зокрема реалізуємо проєкти Міністерства розвитку громад та територій щодо децентралізації системи опалення. Черговий блекаут 25 грудня після цинічного обстрілу ворогом нашої інфраструктури – 500 000 населення міста Харкова залишилися без теплопостачання та електропостачання. Спільними зусиллями Міністерства, наших громад, комунальних служб, які працювали цілодобово 5 днів, ми це все відновили.

До проєкту «Пліч-о-пліч» у нас наразі долучені 5 громад на Харківщині. Зокрема вже співпрацюють Харків та Львів, Купʼянськ та Івано-Франківськ. Також долучені Чугуїв, Балаклія і дві селищні громади – Борова і Савинці. Я переконаний, що тільки в подібній єдності ми зможемо подолати ті виклики, які маємо сьогодні», – зазначив начальник Харківської ОВА.

 

 

Начальник Сумської ОВА Володимир Артюх під час свого виступу окреслив проблеми, з якими сьогодні стикається Сумщина, наголосивши, що область цінує підтримку інших регіонів та відчуває себе завдяки цьому частиною єдиної родини, якою є всі території України. 

«Ми відзначаємо позитивну роль проєкту «Пліч-о-пліч: Згуртовані громади». 7 громад Сумщини сьогодні вже разом з громадами Львівщини, Вінниччини, Рівненщини, Волині. Ми отримали допомогу в енергетичній сфері, а також інженерну техніку. Є проєкти відновлення садочків та шкіл. Ще до 6 громад області мають бажання долучитися до проєкту. Серед них – місто героїв Охтирка, дуже потребує допомоги після руйнувань», – сказав начальник Сумської ОВА.

 

 

Голова Перечинської міської територіальної громади Закарпатської області Іван Погоріляк висвітлив успішні результати співпраці між Перечинською, Краматорською та Білозерською громадами. 

«У рамках проєкту «Пліч-о-пліч» ми відвідали Краматорськ. Для нас було дивно, коли ми заходили в школи і там останні записи були зроблені 23 або 24 лютого 2022 року. Ми відчули, що це таке, коли діти не ходять в школу. Тоді в нас народився задум релокувати ще одну школу з Краматорська до нашого містечка. У нас в громаді проживає понад 200 дітей з Краматорська. Ми вже працюємо над релокацією однієї іншої школи та дитсадка з Краматорська. Також, якщо потрібно, ми готові евакуювати і релокувати медичні заклади із нашого міста-партнера з 2023 року – Краматорська», – зазначив голова Перечинської міської територіальної громади.

Голова Великоолександрівської селищної територіальної громади Херсонської області Наталія Корнієнко розповіла про те, як її громада відновлюється після деокупації і подякувала областям, які допомагають у цьому процесі.

«Наша громада була окупована. На момент деокупації чисельність населення складала 20%. Сьогодні – перевищує 70%. Це понад 12 000 мешканців, які сьогодні знаходяться в громаді, працюють, продовжують відновлювати. Нам допомагали 8 областей – Полтавська, Кіровоградська, Івано-Франківська, Закарпатська, Житомирська, Одеська, Дніпропетровська. За цей час в нашій громаді відновлено 425 будинків. Мешканці з вдячністю згадують про це.

У рамках національної платформи «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» нашою громадою-партнером стала Нетішинська міська територіальна громада, що на Хмельниччині. Вже відчуваємо підтримку і очікуємо на подальшу плідну співпрацю», – сказала голова Великоолександрівської селищної територіальної громади.

 

 

Керівниця групи проєктів з демократичного врядування, ПРООН в Україні Олена Урсу відзначила успіхи громад і наголосила, що ПРООН продовжуватиме впроваджувати та підтримувати різноманітні проєкти розвитку. 

«Для нас надзвичайно важливо бути частиною цієї дискусії про єдність. І не лише дискусії, але також і практичної роботи. Це єдність навколо спільного вирішення викликів, пов'язаних з війною. Це єдність навколо формування спільного бачення розвитку, спільного бачення майбутнього», – зазначила Олена Урсу.

 

 


Форум Національної обʼєднуючої платформи «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» відбувся у Києві 22 січня. На ньому були присутні понад 100 голів громад та представників обласних військових адміністрацій. Це перший подібний захід з моменту запуску проєкту в кінці минулого року. Захід організовано Міністерством розвитку громад та територій України за підтримки ПРООН та фінансової підтримки Уряду Японії.

23.01.2025 - 15:18 | Views: 113
«Єднання як фундамент відновлення»: як громади тилу допомагають прифронтовим повертатися до життя вже зараз

Tags:

side by side Oleksiy̆ Riabykin

Source:

Міністерство розвитку громад та територій України

Read more:

23 January 2025

23 January 2025

Субвенція для підтримки осіб з особливими освітніми потребами: особливості розподілу та використання

Субвенція для підтримки осіб з особливими...

У 2025 році, згідно з Постановою Уряду №1519, розподілятиметься субвенція для підтримки осіб з особливими освітніми...

23 January 2025

Субвенція на протипожежний захист у школах: особливості розподілу та використання

Субвенція на протипожежний захист у школах:...

У 2025 році на підвищення безпеки в закладах освіти виділено 500 млн грн (Постанова Уряду №1530). Головний...