Європейська Комісія рекомендує Україні запровадити обґрунтовані збори за адмінпослуги

Обґрунтовані адміністративні збори за надання послуг на місцевому рівні рекомендує запровадити Україні Європейська Комісія.


Про це йдеться у документі Європейської Комісії «Звіт в межах розширення ЄС 2024».

Звіт констатує, що фіскальну децентралізацію було збережено, 64% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) було передано муніципалітетам, але ПДФО з військовослужбовців було перенаправлено у стратегічні галузі промисловості.

«Для стабілізації місцевої податкової бази Україна має досягти прогресу в забезпеченні справедливого розподілу ПДФО на користь муніципалітетів, де фактично проживають платники податків, удосконалити реєстри нерухомості, розширивши таким чином базу оподаткування на місцевому рівні, та запровадити обґрунтовані адміністративні збори за надання послуг на місцевому рівні», - йдеться у звіті.

Нагадаємо, актуальною проблемою сьогодення громад і їхніх структур – Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) є недостатня компенсаційність адмінпослуг та відсутність чіткого законодавчого регулювання питань адміністративного збору.

Більшість адміністративних послуг ЦНАП надають на безоплатній основі, а вартість платних послуг складає копійки. Все це виливається у неможливість забезпечувати належне функціонування ЦНАП та їхніх віддалених робочих місць. Утримання ЦНАП сьогодні – задача з зірочкою для органу місцевого самоврядування. Адже необхідно закуповувати витратні матеріали, обслуговувати техніку, платити за комунальні послуги, програмне забезпечення, захищений зв'язок, виплачувати заробітну плату адміністраторам. І все це – в умовах воєнного стану, за яких місцеві бюджети мають серйозні труднощі з наповненням. А доходи від адмінзбору в середньому за рік покривають лише 30% видатків на ЦНАП.

Експертна спільнота застерігає, що за таких умов є ризик втратити мережу центрів надання адмінпослуг, яку розбудовують в Україні понад 10 років.

Вихід із ситуації – схвалення законопроекту «Про адміністративний збір» (№4380). Він визначає 150 базових адмінпослуг, більшість з яких пропонується зробити платними і хоча б частково компенсаційними. Проте цей законопроект чекає своєї черги в парламенті вже 3,5 роки!

Нагадаємо, розвиток мережі ЦНАП та належне їх функціонування – частина завдання реформи місцевого самоврядування з наближення послуг для людей та підвищення їх якості.

04.11.2024 - 15:38 | Views: 751
Європейська Комісія рекомендує Україні запровадити обґрунтовані збори за адмінпослуги

Tags:

Administrative services budget

Source:

Read more:

30 December 2024

Міжмуніципальне співробітництво в 2024 році: чому нас навчив десятирічний досвід

Міжмуніципальне співробітництво в 2024 році:...

Міжмуніципальне співробітництво як інструмент взаємодії між громадами давно зарекомендувало себе у світі як...

30 December 2024

80% капітальних видатків – на безпечні середовища. Як у Ріпкинській громаді облаштували шкільне укриття

80% капітальних видатків – на безпечні...

Авторка: Марія Булейко (Марковська) «До того, як розпочалося повномасштабне вторгнення, усі ми не розуміли,...

27 December 2024

15 індустріальним паркам виділено 1,1 млрд грн державного стимулювання у 2024 році

15 індустріальним паркам виділено 1,1 млрд грн...

У 2024 році 15 індустріальним паркам виділили 1,128 млрд грн державної підтримки. Це дозволяє реалізувати 34 проєкти...

27 December 2024

Затверджено 95% місцевих бюджетів

Затверджено 95% місцевих бюджетів

Станом на 26 грудня 2024 року, за інформацією Мінфіна, затверджено 1520 місцевих бюджетів, що становить 95% від їх...