Понад третина ЦНАП стикається з погіршенням умов через брак фінансування та персоналу - дослідження

29 жовтня у Києві шведсько-українська Програма Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні» представила результати дослідження викликів, що впливають на ефективність роботи ЦНАП в Україні та Києві. 400 працівників ЦНАП з 22 областей України долучилися до опитування, проведеного програмою Polaris у співпраці з Всеукраїнською асоціацією ОТГ.


«Врегулювання питання адмінзбору (законопроєкт 4380) може допомогти мережі ЦНАП підтримати належну доступність та якість надання послуг мешканцям. Висловлюючи вдячність донорам за постійну увагу до цього питання, я ще раз звертаюся до депутатського корпусу з проханням підтримати подальші кроки в його вирішенні», – наголосила Лариса Білозір, голова підкомітету з питань адміністративних послуг та адміністративних процедур Верховної Ради України.

 

 

54% опитаних відчувають погіршення умов роботи ЦНАП через нестачу фінансування, брак кадрів для роботи у ЦНАП актуальний для 47% респондентів.

«Щиро дякую колегам та партнерам за підтримку у збереженні стійкості мережі Центрів. Будучи найбільшою мережею публічних офісів в Україні, для нас критично важливий вектор розвитку з акцентом на стійкість», — зазначила Марина Бобраніцька, начальниця управління системного розвитку надання адміністративних послуг Міністерства цифрової трансформації України.

 

 

З-поміж результатів досліджень можна виділити наступні дані:

  • 68% респондентів не помітили погіршення умов надання послуг, а 31% навіть відзначили покращення їхньої доступності для мешканців. Проте майже третина опитаних звернула увагу на виклики, що негативно вплинули на якість роботи ЦНАП;
  • серед основних проблем зазначено: недостатнє фінансування (54%), нестача персоналу (47%), нестабільне енергозабезпечення (46%) та надмірний перелік обов’язкових послуг (42%), який надзвичайно складно забезпечити без втрати якості надання сервісу в умовах браку людських та фінансових ресурсів;
  • плинність кадрів залишається також серйозним викликом для ЦНАП міста Києва (50%), що підкреслює необхідність кращих умов оплати праці та стратегічного планування (36%).

Нагадаємо, що понад 16 тисяч працівників забезпечують роботу центрів, з яких 9 тисяч — адміністратори. Понад 5 тисяч точок доступу до адміністративних послуг та інших сервісів для мешканців і бізнесу, об’єднаних у єдину мережу, сьогодні працюють в Україні. 

На заході окремо закцентували на потребах персоналу ЦНАП у навчанні та методологічній підтримці. Експерти наголосили на важливості залучення фахівців центральних органів виконавчої влади до проведення тренінгів і навчань. Найактуальнішими темами наразі визначено інтеграцію адміністративних послуг соціального характеру (АПСХ), ветеранських послуг в ЦНАП, ведення реєстрів та обмін досвідом (застосування найкращих практик у роботі ЦНАП). Досі залишаються серед «проблемних» і послуги з державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС).

Серед рекомендацій – фокус на прикладному характері навчань із практичними кейсами, розвиток онлайн та офлайн-форматів для досягнення синергії та доступності, а також розвиток єдиної платформи для навчання і комунікації.

«Перший шлях для вирішення проблем – це правильно їх ідентифікувати. Ми це знали, але цифри і наше дослідження тепер це підтверджують: персонал, постійно зростаюче навантаження, адмінзбір як наскрізні  виклики та АПСХ як найпріоритетніша група послуг», – зазначив Віктор Тимощук, заступник голови правління Центру політико-правових реформ та експерт Програми Polaris.

 

 

До обговорення долучилися керівники та керівниці ЦНАП України, працівники ОМС, ОВА, народні депутати, а також фахівці з Міністерства цифрової трансформації, Міністерства юстиції, Міністерства ветеранів, Міністерства розвитку громад та територій України та інших центральних органів влади.

Завантажити дослідження:

Виклики, що впливають на ефективність ЦНАП, якість і доступність послуг. Потреби в методичній і консультаційній підтримці ЦНАП.

Виклики, що впливають на ефективність ЦНАП міста Києва, якість і доступність послуг. Потреби в методичній і консультаційній підтримці ЦНАП.

30.10.2024 - 16:53 | Views: 520
Понад третина ЦНАП стикається з погіршенням умов через брак фінансування та персоналу - дослідження

Attached images:

Tags:

Administrative services

Source:

Програма Polaris

Read more:

20 December 2024

Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)

Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)

  Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...

20 December 2024

Ветеранська політика в громадах: як це працює та які можливості може використати місцева влада

Ветеранська політика в громадах: як це працює...

Після демобілізації, поранення, повернення додому, ветеранів та ветеранок зустрічають громади. За те, щоби військові...

20 December 2024

Набув чинності закон, який дозволяє комунальним підприємствам використовувати гуманітарну допомогу

Набув чинності закон, який дозволяє комунальним...

18 грудня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 15 Закону України «Про гуманітарну...

20 December 2024

Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на бюджети територіальних громад - дослідження

Як зміна механізму зарахування ПДФО вплине на...

Дві третини доходів від ПДФО надходять до бюджетів тих громад, де люди працюють, а не живуть. Якщо змінити цю систему...