Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури спільно з парламентським комітетом з питань організації державної влади та дипломатичними місіями й партнерами з розвитку обговорили пропозиції до законопроєкту від представників асоціацій органів місцевого самоврядування.
Цей законопроєкт встановлює адміністративний нагляд за рішеннями органів місцевого самоврядування у відповідності до Європейської хартії місцевого самоврядування.
Під час серії консультацій були обговорені основні положення доопрацьованої редакції законопроєкту про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та інших законодавчих актів, які стосуються реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні.
«Адміністративний нагляд за рішеннями органів місцевого самоврядування присутній у всіх країнах ЄС і має бути впроваджений в Україні. Також законопроєкт пропонує новий механізм відбору та призначення на посади керівництва місцевих державних адміністрацій. Це системні зміни для формування більш демократичного та прозорого інституту представництва держави на місцях. Прийняття законопроєкту 4298 має вирішальне значення для закріплення результатів реформи децентралізації, а відтак і закріплення в національному законодавстві демократичних стандартів Ради Європи та Європейського Союзу, що є надзвичайно важливим на шляху України до ЄС», — підсумував Віце-прем’єр-міністр з відновлення України — Міністр розвитку громад, території та інфраструктури Олександр Кубраков.
За словами голови Комітету Верховної ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олени Шуляк, у затвердженому Плані Ukraine Facility на €50 млрд, який передбачає надання фінансової підтримки реформ в Україні задля подальшого розвитку та відновлення, особлива увага приділяється просуванню децентралізації.
«Попри масштабну реформу децентралізації в Україні, вона залишається сповна незавершеною, зокрема, що стосується законодавчого рівня. В контексті того, що саме територіальні громади є ключовими бенефіціарами відновлення та розвитку країни в цілому — сьогодні ми маємо пришвидшити багато законодавчих змін. Законопроект 4298 є одним із ключових, що продовжує згадану реформу. Адже коли ми говоримо про права ОМС на прийняття рішень та фінансову самостійність, необхідно також пам'ятати про відповідальність та підконтрольність. Це не про обмеження прав місцевого самоврядування, а про впровадження, в тому числі, передового досвіду на основі Європейської хартії місцевого самоврядування», – зазначила Олена Шуляк.
За словами Шуляк, у Ukraine Facility йдеться, що продовження реформи децентралізації і, зокрема, прийняття законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» дозволить створити більш структуровану та пропорційну систему забезпечення виконання законів з боку органів виконавчої влади, зменшить простір для свавілля, та допоможе впоратись з тиском, який може виникнути під час процесу розподілу фінансування.
Ключовими положення законопроєкту є створення правових основ для функціонування місцевих державних адміністрацій префектурного типу до внесення змін в Конституцію України. Повноваження і завдання місцевих державних адміністрацій розподілені за ключовими напрямками:
Також головам МДА та їх заступникам надається статус державних службовців, що передбачає підвищення вимог до претендентів на ці посади, таких як наявність досвіду та стажу, знання законодавства тощо. У разі прийняття законопроєкту, термін повноважень голів обласних та районних державних адміністрацій становитиме до 5 років в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці.
Також нова система нагляду за законністю рішень ОМС передбачає, що в разі виявлення невідповідності таких рішень Конституції та/або законам України, місцева державна адміністрація пропонуватиме ОМС усунути таку невідповідність впродовж 30 робочих днів. А у разі неусунення порушення, МДА будуть звертатися до суду з позовом про скасування такого рішення.
Проєкт документу зараз на фінальній стадії розгляду і після внесення правок, обговорених під час консультацій, буде винесений на розгляд парламенту.
14 січня 2025
Психологічна реабілітація та соціальна адаптація ветеранів - конкурс для громад Житомирщини
Психологічна реабілітація та соціальна...
Громади Житомирської області запрошуються до участі у проєкті PRO_MH_Zhytomyr «Психологічна реабілітація та соціальна...
14 січня 2025
Шлях до префектур: В’ячеслав Негода про те, коли Україна побачить нові місцеві адміністрації
Шлях до префектур: В’ячеслав Негода про те,...
«Реформи – це не швидкий процес. Але зміни, які ми намагаємося запровадити сьогодні, повинні стати основою для...
14 січня 2025
27 січня - одинадцятий діалог «Децентралізація...
27 січня о 13:00 у пресцентрі Українського кризового медіа-центру відбудеться одинадцятий із серії публічних діалогів...
13 січня 2025
У Камʼянці-Подільському відбулася шоста стратегічна сесія щодо розвитку громад та регіонів
У Камʼянці-Подільському відбулася шоста...
Основна тема зустрічі – стратегічне планування для Хмельницької, Тернопільської, Івано-Франківської та Чернівецької...