28 лютого 2024 року у Чернівцях обговорили вдосконалення законодавства щодо інституту старост. У дискусії взяли участь понад 80 лідерів громад Буковини, народні депутати, представники Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України і Всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, очільники Чернівецької обласної військової адміністрації і обласної ради та експерти. Захід відбувся за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».
Олександр Корнієнко, народний депутат, Перший заступник Голови Верховної Ради України, підкреслив важливість інституту старости для українських громад та держави. Він також зазначив, що інститут потребує розвитку та вдосконалення з урахуванням реалій сьогодення:
«Важливо не забувати, що старости — це вразлива група, є старости, які воюють. Ми маємо зробити все, щоб наші старости були забезпечені необхідними ресурсами — інституційно, нормами законів, та з допомогою партнерів — Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», DESPRO, громадськими організаціями, як Українська асоціація старост. Щоб ми перейшли до моделі, про яку завжди мріяли, де староста — це не просто ЦНАП, а людина, яка допомагає з усіх питань, може розрадити і підтримати жителів невеличких селищ, є представником місцевої, державної і скоро європейської влади».
Учасники обговорили ключові виклики, які стоять перед інститутом старости: відсутність чіткої процедури призначення старост і дотримання громадських обговорень, складність проведення масових заходів під час воєнного стану, кадрові проблеми, мобілізація, еміграція, обмеженість ресурсів громад, професійні вимоги до посади, політичні та комунікаційні конфлікти в місцевих радах. Також вони поділилися своїм баченням процесу призначення старост.
Зокрема, Віталій Шефер, Юрковецький сільський голова, розповів про власний позитивний досвід призначення старост з проведенням громадських обговорень — як це нині прописано у законі:
«Мені подобається такий підхід, тому що він поєднує два моменти — і те, що голова подає кандидатуру старости, і те, що його має підтримати певна кількість мешканців громади його округу. Також я радий, що в Чернівцях організували таке обговорення і почали звертати увагу на думку голів, адже це потужний і продуктивний формат, де ми разом точно дійдемо до правильного рішення».
Також представники громад висловилися і щодо кількості жителів, які мають підтримати кандидатуру старости. Богдан Кобилянський, Городенківський сільський голова (Івано-Франківська область), зауважив:
«Нині відсоток мешканців, які мають підтримати кандидатуру, надзвичайно високий, особливо у час війни. Зібрати таку підтримку у будь-якому населеному пункті майже неможливо. Тому треба спрощувати це, можливо варто вираховувати відсоток не від усіх мешканців, а від учасників громадського обговорення. Такі події — це хороший формат, адже депутати мають можливість почути навіть громади з «глибинки». І те що Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» це організовує і загалом підтримує місцеве самоврядування, є дуже цінно».
Невдовзі такі ж події відбудуться й в інших куточках України, аби почути думки громад з різних регіонів.
Інші цитати учасників заходу читайте за посиланням.
Теги:
староста законодавче забезпечення
Джерело:
Проєкт USAID «ГОВЕРЛА»
21 листопада 2024
Громади Хмельниччини долучилися до обговорення реформи старшої школи
Громади Хмельниччини долучилися до обговорення...
15 листопада в Хмельницькому відбулося громадське обговорення впровадження реформи профільної середньої освіти. Захід...
21 листопада 2024
Програма Polaris провела інформаційну сесію для громад Житомирщини
Програма Polaris провела інформаційну сесію для...
20 листопада у Житомирі відбулася інформаційна сесія Програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в...
21 листопада 2024
Стратегія безбар’єрності: експерт розповів про цифрову доступність
Стратегія безбар’єрності: експерт розповів про...
Цифрова безбарʼєрність – один із шести ключових напрямків розвитку, визначених у Національній стратегії зі створення...
20 листопада 2024
Конгрес мерів у Парижі: народжується щонайменше 7 нових партнерств
Конгрес мерів у Парижі: народжується щонайменше...
Тільки уявіть масштаб Конгресу мерів у Парижі для лідерів місцевого самоврядування: 1200 французьких мерів відвідують...