Чернігівщина почала підготовку до другого етапу децентралізації

Чернігівська область, яка в Україні є одним із лідерів впровадження реформи децентралізації, готова переходити до її другого етапу - формування влади районного рівня.

Про це йшлося на конференції "Реформування субрегіонального рівня адміністративно-територіального устрою. Від історії до сьогодення", організованої Чернігівським Центром розвитку місцевого самоврядування (ЦРМС), створеним за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" та Мінрегіону України.

“Чернігівщина об’єктивно готова рухатися далі - формувати владу районного рівня і бути лідером у цих процесах", - сказала директор Чернігівського ЦРМС Ірина Кудрик.

За її словами, станом на сьогодні в Чернігівській області сформовано 44 ОТГ, 37 з яких поточного року працювали вже на прямих бюджетних відносинах. У цілому ж об’єднаними громадами охоплено понад 60% території регіону, і це - один із найкращих показників в Україні.

Остання редакція перспективного плану, затвердженого Кабміном, передбачає створення в області 52 ОТГ і містить одну "білу пляму" навколо Прилук. Ліквідація останньої - справа часу, а владі й уже сформованим громадам пора вирішувати інші проблеми, додала вона.

"Сьогодні всі ми стикаємося з питаннями певних конфліктів інтересів владних повноважень органів місцевого самоврядування базового районного рівня і органів виконавчої влади цього ж рівня. Відбувається дублювання повноважень, а одна відповідальність на трьох дає підстави і можливість нею балансувати. Оскільки ці питання для нас є дуже гострими, сьогодні ми готові чути те, що нам скаже держава і експерти", - зазначила Кудрик.

 

 

У конференції брали участь представники Чернігівської ОДА і обласної ради, представники центральних органів виконавчої влади, голови ОТГ, керівники райдержадміністрацій і районних рад. Для спілкування з ними були запрошені експерти національного рівня.

Один із них - голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко - підкреслив, що адміністративно-територіальний устрій - це одна з фундаментальних засад, від якої залежать якість функціонування державної влади і органів місцевого самоврядування, темпи розвитку держави та якість проживання в ній. У демократичних країнах більшість питань вирішується на рівні самоорганізації громадян.

"Не буде самоорганізації громадян на найнижчому рівні - не буде ніколи в нас ні ефективного місцевого самоврядування, ні справжніх політичних партій, ні справжніх виборів, бо все насправді починається звідси", - наголосив експерт.

 

 

Він ознайомив присутніх із формами самоорганізації, завданнями, що стоять перед органами місцевого самоврядування у контексті змін меж районів, надав іншу інформацію.

З обсягами повноважень майбутніх органів публічної влади районного рівня та порядком формування територіальних органів виконавчої влади на субрегіональному рівні учасників конференції ознайомив експерт Центрального офісу реформ при Мінрегіоні Юрій Ганущак. І Коліушко, і Ганущак висловили думку, що найоптимальнішим варіантом для Чернігівської області є формування 4-х районів.

Пізніше, під час дискусійної частини конференції, це стало предметом обговорення серед учасників заходу.

 

 

Зокрема, директор Сіверського інституту регіональних досліджень, доктор історичних наук професор Сергій Лепявко знайомив присутніх із традиціями адміністративно-територіального устрою.

"За останню тисячу років карта Чернігівщини змінювалась десять разів. Перші 500 років, коли тут існувало князівство, все було стабільно, а потім почалися періоди, коли буквально за декілька десятиріч карта регіону перекроювалась 3-4 рази. Шукали оптимальний варіант, який би підходив до державного устрою, політичної ситуації, економічних пріоритетів. І зараз оцей вихід на 4 райони мені здається і правильним, і неправильним. Вважаю, що треба шукати варіант не заради 4-х районів, а заради того, щоб було зручно всім громадянам, які мешкають на території Чернігівської області", - сказав учений.

 

 

Представники районних гілок влади зазначали, що такі дискусії потрібні, аби вони краще розуміли процеси, що відбуваються, правила гри, і могли планувати свою подальшу діяльність з урахуванням існування ОТГ та делегованих їм повноважень.

Область:

Чернігівська область

Джерело:

Укрінформ

Читайте також:

14 січня 2025

Психологічна реабілітація та соціальна адаптація ветеранів - конкурс для громад Житомирщини

Психологічна реабілітація та соціальна...

Громади Житомирської області запрошуються до участі у проєкті PRO_MH_Zhytomyr «Психологічна реабілітація та соціальна...

14 січня 2025

Шлях до префектур: В’ячеслав Негода про те, коли Україна побачить нові місцеві адміністрації

Шлях до префектур: В’ячеслав Негода про те,...

«Реформи – це не швидкий процес. Але зміни, які ми намагаємося запровадити сьогодні, повинні стати основою для...

14 січня 2025

27 січня - одинадцятий діалог «Децентралізація на зв’язку»: «Статистика, яка працює: як дані змінюють життя громад»

27 січня - одинадцятий діалог «Децентралізація...

27 січня о 13:00 у пресцентрі Українського кризового медіа-центру відбудеться одинадцятий із серії публічних діалогів...

13 січня 2025

У Камʼянці-Подільському відбулася шоста стратегічна сесія щодо розвитку громад та регіонів

У Камʼянці-Подільському відбулася шоста...

Основна тема зустрічі – стратегічне планування для Хмельницької, Тернопільської, Івано-Франківської та Чернівецької...