Міжмуніципальне співробітництво та налагодження партнерства органів місцевого самоврядування для реалізації спільних проектів – загальноприйнята модель об’єднання зусиль у країнах Європейського Союзу. Кожний третій проект громад у Німеччині – це проекти міжмуніципального співробітництва (ММС), у Франції в проектах ММС беруть участь 80% громад.
В Україні ж на цей момент діє 187 проектів ММС, що охоплює 753 громади. Про це повідомив експерт з регіонального розвитку Ігор Мамонов учасникам семінару у Дніпропетровському Центрі розвитку місцевого самоврядування, створеному за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України».
Під час семінару «Обґрунтування та розробка проектів міжмуніципального співробітництва», що пройшов 12 червня, вивчалися різні аспекти теми - поняття міжмуніципального співробітництва, переваги для громад та кращі практики, етапи та особливості укладання договорів, можливості фінансування. Працювали з громадами Дніпропетровщини експерт з регіонального розвитку Ігор Мамонов, експерт з фінансів Андрій Мужевський та юрисконсульт ЦРМС Андрій Дишлюк.
«Чим вигідне співробітництво? Воно вирівнює розподіл ресурсів в різних громадах, сприяє вирішенню більш складних завдань, оскільки об’єднує зусилля. Предметом співробітництва можуть бути різні сфери. Наприклад, ефективно співпрацювати в сфері охорони здоров’я. Доречно дніпропетровським громадам спільно утримувати та фінансувати медичні заклади в рамках п’яти госпітальних округів, що будуть створені в області. Сьогодні розроблюється регіональна стратегія управління відходами, вона передбачає створення п’яти або шести кластерів для збирання, сортування та переробки сміття в Дніпропетровській області. Це знову – предмет співробітництва громад, як і опорні школи, спільні культурні заходи, фестивалі, ЦНАПи, Центри безпеки, питання охорони та рекреаційного використання спільних природніх об’єктів, відкриття індустріальних парків, водогони тощо», - наголошує Ігор Мамонов.
На Дніпропетровщині зареєстровано 6 проектів ММС. Лідер – Слобожанська ОТГ, яка має вже три проекти: два з надання адмінпослуг, а третій – в освітній сфері. Докладно про нього учасникам семінару розповіла Євгенія Лисенко, головний спеціаліст юрвідділу Слобожанської ОТГ. Рік тому Слобожанська ОТГ та сусіднє місто Підгородне уклали договори щодо співфінансування школи естетичного виховання.
Експерти ЦРМС провели практикум з укладання договорів ММС. Вирізняють п’ять форм договорів ММС: співфінансування, реалізація спільного проекту, створення спільного органу управління, створення комунального підприємства та делегування повноважень.
Андрій Дишлюк пояснив представникам громад етапи укладення договору ММС. Їх вирізняють сім: ініціація, надання згоди, звернення до інших громад, створення комісій та розробка проекту, громадські обговорення, затвердження проектів договорів, укладання договорів. Юрисконсульт роз’яснив зміст та форму кожного типу договорів.
За словами Андрія Мужевського, фінансовими джерелами ММС можуть бути як державний чи місцевий бюджет, так і гроші міжнародних організацій та фондів. Ще на етапі підготовки важливо визначитися з фінансовою основою та джерелами фінансування.
Приєднані зображення:
Область:
Дніпропетровська областьДжерело:
Дніпропетровський Центр розвитку місцевого самоврядування
25 листопада 2024
До реєстру професійних стандартів внесли стандарт «Керуючий справами виконавчого апарату (комітету)»
До реєстру професійних стандартів внесли...
18 листопада Національне агентство кваліфікацій внесло стандарт «Керуючий справами виконавчого апарату (комітету)» до...
25 листопада 2024
28 листопада: експертна публічна дискусія...
28 листопада, з 15:00 до 16:30 Інститут аналітики та адвокації (ІАА) проводитиме публічну дискусію «Відбудова громад:...
25 листопада 2024
Стратегії розвитку територій потрібні навіть...
До 13 лютого 2025 року кожен регіон має актуалізувати свою стратегію розвитку у відповідності до оновленої цього року...
25 листопада 2024
26 листопада – вебінар «Державний бюджет на освіту 2025. Ключові пріоритети та інвестиції»
26 листопада – вебінар «Державний бюджет на...
Швейцарсько-український проєкт DECIDE запрошує на вебінар про кошти на освіту і науку, закладені у Державному бюджеті...