У відповідь на звернення органів місцевого самоврядування щодо роз’яснення питання набрання чинності рішень органів місцевого самоврядування зі встановлення ставок місцевих податків і зборів, прийнятих у 2018 році, експерти Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні (за підтримки Програми «U-LEAD з Європою») підготували відповідну інформацію.
Чинним законодавством встановлено, що до повноважень органів місцевого самоврядування належать питання щодо встановлення місцевих податків і зборів. Процедура їх встановлення регламентується нормами Податкового кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Особливостями встановлення місцевих податків і зборів упродовж 2017 та 2018 років є положення законодавчих актів, які змінюють процедуру їх встановлення. Зокрема, йдеться про призупинення норм Податкового кодексу України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», якими визначено порядок дій органів місцевого самоврядування в частині встановлення місцевих податків і зборів.
З огляду на це, виникають запитання щодо можливості прийняття рішень органами місцевого самоврядування щодо встановлення у 2018 році місцевих податків і зборів та набрання чинності таких рішень також у 2018 році.
Пунктом 3 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 № 2245 визначено, що у 2018 році до рішень про встановлення місцевих податків і зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування, у тому числі радами об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, після 15 липня 2017 року та у 2018 році, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Стосовно зазначених посилань на норми Податкового кодексу, то у них йдеться про наступне:
- Стаття 4. Основні засади податкового законодавства України:
- Стаття 12. Повноваження Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, сільських, селищних, міських рад та рад об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів:
Платники місцевих податків та зборів при визначенні своїх податкових зобов’язань можуть використовувати зведену інформацію, розміщену на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Такі платники звільняються від відповідальності у разі, якщо у зведеній інформації, розміщеній на офіційному веб-сайті, виявлено помилку, що містить розбіжності між даними контролюючих органів та даними офіційно оприлюдненого рішення про встановлення місцевих податків та зборів. У такому разі до таких платників податку штрафні санкції та пеня, передбачені цим Кодексом за порушення податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, що спричинені такою помилкою, не застосовуються, підстав для притягнення платника податків та/або його посадових осіб до відповідальності немає.
У зазначеному Законі України (за № 2245) йдеться про те, що перелічені норми Податкового кодексу України не застосовуються до рішень, які прийняті після 15 липня 2017 року та у 2018 році. З наведеного можна зробити висновок, що встановлення ставок місцевих податків і зборів у 2018 році може здійснюватися у терміни, визначені відповідною місцевою радою.
Також необхідно звернути увагу на вимоги пунктів 1 та 3 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у яких зазначено:
У контексті статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» слід звернути увагу на частину 5 статті 59, в якій зазначається, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Підсумовуючи, можна зробити висновок, що рішення органів місцевого самоврядування щодо встановлення місцевих податків і зборів, прийняті у 2018 році, можуть набирати чинності також у 2018 році у терміни, визначені такими рішеннями.
Матеріали підготовили Яніна Казюк, координатор з фінансової децентралізації та Віктор Венцель, експерт Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні (за підтримки Програми «U-LEAD з Європою»).
Теги:
бюджет бюджет методика Яніна Казюк Віктор Венцель
Джерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація»
08 січня 2025
На своєму місці. Випуск 2. Як Чугуївська громада знаходить грантові можливості для розвитку
На своєму місці. Випуск 2. Як Чугуївська...
В цьому випуску «На своєму місці» - про прифронтове місто Чугуїв на Харківщині, яке попри постійні обстріли та...
08 січня 2025
Використання гуманітарної допомоги комунальними...
8 січня 2025 року Верховна Рада України ухвалила в першому читанні проєкт Закону №12250 про внесення зміни до статті...
08 січня 2025
Проєктному менеджеру: як не загубитися в бюджетному процесі на місцевому рівні
Проєктному менеджеру: як не загубитися в...
Дедалі більшого значення для органів місцевого самоврядування набуває діяльність проєктного менеджера, а органи...
08 січня 2025
Нікополь: як громада під артобстрілами налагоджує міжнародні зв’язки
Нікополь: як громада під артобстрілами...
Нікополь всього за 7 км від окупованої Запорізької АЕС, а від лінії фронту - 4,5 км, на березі спустошеного...