Автор: Олександр Врублевський, експерт-консультант проекту DESPRO з питань діяльності старост та співробітництва територіальних громад
Регламент ради та регламент виконавчого комітету ради (далі – Регламент) є місцевими нормативно-правовими актами. Вони розробляються на основі чинного законодавства України і визначають порядок організації роботи ради, виконавчого комітету по реалізації положень Конституції України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус депутатів місцевих рад» та інших правових актів. Також вони унормовують порядок прийняття рішень, механізми здійснення організаційного, матеріально-технічного забезпечення ради та її виконавчих органів тощо.
Необхідність внесення змін до Регламенту може бути пов’язана з:
Для внесення змін до Регламенту необхідно підготувати пакет відповідних документів, зокрема, проект рішення ради та/чи виконавчого комітету, пояснювальну записку та порівняльну таблицю. Якщо вимоги до структури і змісту пояснювальної записки та порівняльної таблиці не визначено місцевим нормативно-правовим актом, то вони готуються у довільній формі. У такому випадку пояснювальна записка повинна містити як мінімум опис проблеми, на вирішення якої спрямовуватимуться зміни, сутність пропонованих змін, а також очікувані результати. Що стосується порівняльної таблиці, то, зазвичай, цей документ оформляється у вигляді таблиці з двома колонками, де в лівій колонці розміщуються норми чинного акту, а у правій – пропоновані зміни.
Розглянемо найпоширеніші способи внесення змін до місцевих нормативно-правових актів, у т.ч. й Регламенту. Вони можуть здійснюватися шляхом:
При внесенні змін до Регламенту необхідно дотримуватися процедури, визначеної чинним регламентом ради чи регламентом виконавчого комітету, навіть у тому випадку, коли передбачається змінити сам порядок внесення змін до Регламенту.
Як же бути старостам у ситуації, коли, наприклад, є потреба в удосконаленні процедури прийняття рішень виконавчим комітетом шляхом її деталізації та посиленні у ній ролі старости?
Без сумніву, деталізована процедура матиме неабияке значення при кожному прийнятті рішень, що стосуватимуться жителів конкретного старостинського округу та/чи наявного в ньому комунального майна. Особливе значення вона матиме й для старост, які як члени виконавчого комітету за посадою, приймаючи участь у його роботі, певною мірою забезпечують здійснення низки власних повноважень, у т.ч. й представлення інтересів жителів старостинського округу.
Щоб внести зміни до чинного Регламенту необхідно:
При розгляді радою запропонованих виконавчим комітетом змін до його ж регламенту, старости можуть брати участь не лише у пленарних засіданнях ради, але й у засіданнях її постійних комісій (наприклад, комісії з питань регламенту, депутатської етики, законності та правопорядку), де право гарантованого виступу іноді може принести більше користі, аніж, якби староста мав право брати участь у голосуванні. Від успішності використання таких форм участі у роботі ради та її постійних комісій може залежати не тільки результат конкретної справи, ініційованої старостами, але й рівень авторитету старост у територіальній громаді в цілому.
Теги:
староста староста аналітика DESPRO Олександр Врублевський
Джерело:
Прес-центр ініціативи «Децентралізація»
23 грудня 2024
Завершення закупівельного 2024 року з...
Експерти Програми USAID DOBRE підготували розʼяснення на тему «Завершення закупівельного 2024 року з урахуванням...
23 грудня 2024
Децентралізація 2024: підсумки року
Децентралізація 2024: підсумки року
Чим запам’ятається 2024 рік учасникам процесу реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади?...
23 грудня 2024
«Агенції регіонального розвитку мають проявити...
Плани та пріоритети Міністерства розвитку громад та територій щодо діяльності агенцій регіонального розвитку (АРР),...
20 грудня 2024
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Вакансія: Полісі Координатор/-ка (англ.)
Опис контексту SALAR International завершила свої поточні проєкти в Україні (DSP та PROSTO), які були...